Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Powiat kępiński :: Mapy flagi i herby
 Drukuj temat
Herb i flaga gminy Bralin.
mikehopfen
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 04-07-2008 14:05
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Herb

Miasto zostało założone tutaj hrabiego Dohna w 1668 roku, ale pieczęci i herbu z tego czasu nie znamy. 1734 dostało się w posiadanie Bironów kurlanckich i może dlatego dało w swym herbie dużą literę "B" przyczepioną do pnia jodły. Poza nią widać na trzech wzgórzach, trzy inne drzewa.Taki herb widzimy na małej i nieco owalnej pieczęci beznapisowej, którą zna Hupp z dokumentu 1739 roku.Później jednak, w 1785 roku, sprawiając nową pieczęć, dokonano zmiany herbu o tyle, że usunięto tylne wzgórza, natomiast obok jodły z literą "B" dano wysoką i smukłą wieżę kościelną. Taki herb nosi pieczęć okrągła (36mm) z napisem BRALINER*STADT*SIEGEL*ANNO*1785*. Podobno istniała taka sama pieczęć ale mniejszych rozmiarów i z rokiem 1735 w napisie, sprawiona w 1820 roku.W czasach od 1920 roku, miasto używa małej kauczukowej pieczątki (20mm), z tym samym herbem i z napisem MAGISTRAT*BRALIN. Wyżej opisany herb Bralina skomponowany jest widocznie więcej pejzażowo niż heraldycznie i poza głównymi motywami jodłą i wieżą, ma jeszcze po bokach z jednej i drugiej strony pewne szczegóły trudne do określenia, do jakiś opłotków podobne. Hupp je opuszcza i rysuje jedynie zieloną jodłę ze złotą literą "B", oraz obok stojącą wieżę, wcale jednak nie kościelną, lecz forteczną, koloru czerwonego, z blaszaną kopułą, wszystko na białym tle. Nie przecząc tym kolorom heraldycznym - musimy tylko zaznaczyć, że wieża winna być smukła szpiczasta, wprawdzie bez krzyża i z chorągiewką u góry ale więcej kościelnego charakteru.
Obok miasta leży Bralin, wieś tej samej nazwy, zdaje się starsza nawet od miasta. W magistracie miejskim przechowuje się tłok pieczętny i tej wsi, wyobrażający rękę z wagą kupiecką i noszący napis:
DORF BRALIN*GER*S*WARTENBERG CREIS (28mm). Jest to pieczęć sądowa (Gerichtssiegel) wiejska i pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku.

Radni Gminy Bralin opierając się na historii herbu, dnia 22 sierpnia 1990 roku podjęli uchwałę w sprawie herbu i barw gminy Bralin.

Flaga

Edytowano 3razy, ostatnia edycja 2008-07-04 16:38:01


 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· batalion ON "Kępno"
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.
· Knajpy w Kepnie
· Szembekowie w region...
· Rowerem przez i wokó...

Losowe tematy
· Bledzianów
· Historia Wodzicznej
· Błahe tematy
· Przyczynek do histo...
· Knajpy w Kepnie
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
45,299,970 unikalne wizyty