Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: Gmina Trzcinica
 Drukuj temat
Gmina Trzcinica.
mikehopfen
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 10-06-2008 21:07
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Trzcinica leży w odległości 16 km na południe od Kępna. Gmina Trzcinica położona jest w południowej części województwa wielkopolskiego na wzniesieniach Trzcińsko - Mikorzyńskich i sąsiaduje z następującymi gminami: Rychtal, Baranów, Łęka Opatowska oraz z gminami Wołczyn i Byczyna ( woj. opolskie ). Przez teren gminy przepływa rzeka Pomianka - dopływ rzeki Prosny.
Gminę zamieszkuje 4758 osób, a jej powierzchnia to 75,14 km?.
Jest ekologicznie czystą rolniczą gminą. Występują tu duże obszary lasów bogatych w runo leśne i zwierzynę, co stwarza możliwość dobrego wypoczynku. W Laskach - w zabytkowym zamku - Zajeździe Zamkowym znajdują się: restauracja, miejsca noclegowe - 55 miejsc, sale konferencyjne, organizowane są imprezy okolicznościowe. W miejscowości Nowa Wieś wśród lasów znajduje się Ośrodek Naukowo - Dydaktyczny należący do Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach - Akademii Rolniczej w Poznaniu w którym znajdują się: miejsca noclegowe - 100 miejsc, sale wykładowe, świetlica, stołówka. W pobliżu ośrodka jest aboretum dendrologiczne, gdzie można podziwiać wiele egzotycznych drzew i krzewów. Opodal utworzona jest klasa leśna z eksponatami przyrodniczo - leśnymi służącymi do zajęć lekcyjnych w naturalnych warunkach. Przez teren gminy przebiega żółty szlak turystyczny P-507 o łącznej długości 150 km, od Pleszewa poprzez Gołuchów, Kotłów, Mikstat, Ostrzeszów, Kępno, Mroczeń, Laski do Goli k/Siemianic.

Gmina Trzcinica posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg gminnych i powiatowych o nawierzchni asfaltowej. Przez teren gminy przebiega odcinek drogi krajowej Nr 39 Brzeg - Kępno przez Namysłów. W gminie funkcjonuje komunikacja PKS realizująca połączenia do Kępna, Namysłowa i Kluczborka oraz do miejscowości na terenie gminy.

W Gminie Trzcinica jest zarejestrowanych 180 podmiotów gospodarczych. Z większych firm należy wymienić zakłady stolarskie produkujące meble kuchenne, pokojowe, stolarkę okienną i drzwiową, a także piekarnie, cukiernie, zakłady mechaniki pojazdowej, transportowe, sprzedaż materiałów budowlanych, pasz, opału itp. oraz sklepy i różnego typu zakłady usługowe. Obiekty noclegowe dysponują 140 miejscami noclegowymi. Obsługę finansową firm i ludności prowadzi Spółdzielczy Bank Ludowy w Kępnie O/Trzcinica, oraz banki w Kępnie.

Gmina Trzcinica inwestuje w rozwój infrastruktury. Do wszystkich miejscowości w gminie doprowadzony jest wodociąg gminny. Większa część gminy posiada kanalizację sanitarną, a ścieki są oczyszczane w oczyszczalni ścieków w Laskach. Odpady stałe są wywożone na wysypisko śmieci przez firmę specjalistyczną. Wszystkie miejscowości w gminie posiadają połączenia telefoniczne wraz z liniami światłowodowymi. Na terenie gminy działają dwa punkty sprzedaży paliw w Trzcinicy oraz w Laskach. W gminie znajdują tereny przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną w Trzcinicy, Wodzicznie i w Laskach.

Edytowano 1raz, ostatnia edycja 2008-06-10 21:09:10


 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· batalion ON "Kępno"
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.
· Knajpy w Kepnie
· Szembekowie w region...
· Rowerem przez i wokó...

Losowe tematy
· Kronika szkoły w No...
· zniknęła strona int...
· Kotłów
· kościół w Pisarzowi...
· List otwarty do Sta...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,984,546 unikalne wizyty