Sołectwo Kuźnica Trzcińska połoźone jest we wschodniej części Gminy Trzcinica i graniczy z Gminą Byczyna w woj. opolskim i z Gminą Łęka Opatowska .W skład sołectwa wchodzi też integralna część Piła -Młyn .Kuźnica Trzcińska to miejscowość typowo rolnicza ale również jest kilka firm - zakładów rzemieślniczych,sklep,kapliczka.
W sołectwie mieszka 213 osób.
Wieś została założona dzięki staraniom rodziny Trzcińskich w XVI wieku. Jako jedna z nielicznych w Polsce nie była ona wsią pańszczyźnianą, lecz miejscowością wolnych rzemieślników i robotników.
Przez Kuźnicę Trzcińską przepływa niewielka rzeka Pomianka, mająca swoje źródła na terenie gminy Trzcinica, której nazwa pochodzi od położonej w pobliżu wsi Pomiany.
Jako ciekawostkę i informację historyczną można dodać, iż pomiędzy Kuźnicą Trzcińską a Pomianami doszło w okresie potopu szwedzkiego do bitwy (zwanej obecnie "bitwą pod Pomianami".
Pozwolę sobie zacytować tutaj fragment z osobistej korespondencji mailowej pomiędzy mną a Anną Stachowską, doktorantką na instytucie historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Sebastian napisał/a:
[...] Dodatkowo w opisie o Trzcinicy [na stronie internetowej] ma Pani umieszczony fragment:
"Trzcinica często nękana była przez wojny i klęski żywiołowe. Wiemy, że ziemie te zostały zdziesiątkowane przez najazdy tatarskie a podczas Potopu Szwedzkiego stacjonowały tu wojska najeźdźcy w liczbie ok. 200-300 żołnierzy, siejąc strach i zniszczenie wśród chłopstwa. Podobno doszło nawet do bitwy między chłopami a szwedzkim oddziałem."
Z moich, niestety tylko zasłyszanych, informacji wynika iż do tej bitwy doszło, została zapisana ona jako "Bitwa pod Pomianami" gdyż tam miała miejsce. Wówczas to okoliczna ludność (głównie z Pomian i Kuźnicy Trzcińskiej) zdziesiątkowała cały oddział szwedzki. Wszyscy zabici Szwedzi - ok. 250 osób - zostali pochowani pomiędzy wsiami Kuźnica Trzcińska a Pomiany. Mało tego kilkadziesiąt lat temu brat mojego dziadka natrafił przypadkiem na nieoznaczone groby pomiędzy Kuźnicą Trzcińską a Pomianami, mniej więcej w miejscu na środku zdjęcia (oznaczone krzyżykiem nawigacyjnym): http://wikimapia.org/#lat=51.16628&lon=18.041332&z=18&l=28&m=h
[...]
Anna Stachowska napisał/a:
Ogromnie mnie ucieszyl Pana list.
Jestem niezwykle wdzieczna za ta informacje o szwedzkich grobach. Pamietam ze kiedys w metrykach trzcinckich odnalazlam rowniez pozniejsze metryki dotyczace pochowku zolnierzy. W tej chwili nie mam na wierzchu tych dokumentow ale poszukam i jak tylko znajde to przesle to Panu. Sprawa byla ciekawa o tyle, ze akt dotyczyl wlasciwie jedynie pogrzebu dowodcy ale w akcie rowniez podano ze innych zolnierzy pochowano na miejscu bitwy. Nie umiem teraz okreslic jakich lat to dotyczylo ale z pewnoscia XVIII wieku.
Moze kilka slow o mnie. [...] Zajmuje sie przede wszystkim historia spoleczno-gospodarcza i genealogia wsi i malych miast. Oczywiscie z racji pochodzenia najbardziej interesuje mnie Wielkopolska.
Od jakiegos czasu opracowuje metryki trzcinickie i pewnie powstanie na tej podstawie jakas seria artykulow w pozniejszym czasie. Na razie staram sie dojsc do ladu z wlasna genealogia i pomagam innym. Jest calkiem juz spora osob ktorzy swe korzenie maja w parafii Trzcinica, a z ktorymi mam mailowy kontakt. Ciesze sie ze i Pan do nich dolaczyl.
Panie Sebastianie, mysle ze moge pomoc i zrobie to niezwykle chetnie. Zawsze to bardzo lubie: wyszukac komus jego przodkow i sprawdzic jak sa spokrewnieni ze mna . Bardzo prosze podac co Pan juz wie o przodkach. Tzn. chodzi mi o dane typu imie nazwisko, nazwisko panienskie data urodzenia, slubu nawet jesli jest tylko przyblizona. Ja posprawdzam kto z moich skoligacil sie z Gatnerami. Jakis czas temu stwierdzilam ze w Trzcinicy i okolicach chyba wszyscy sa ze soba spokrewnieni. Akta trzcinickie opracowuje od ponad 2 lat i jeszcze wszystkiego nie przerobilam. Mam owszem swoich przodkow w lini prostej w miare "zrobionych" .. teraz staram sie uzupelnic " na boki" i czesto pojawiaja sie tu zawilosci albo wychodza takie rzeczy jak slub miedzy kuzynostwem ... ktore pewnie nie wiedzialo ze ma jakiekolwiek pokrewienstwo [...]
Sądzę, iż temat tego dawnego cmentarzyska z grobami szwedzkimi jest bardzo ciekawy. Może jeśli znajdzie się więcej informacji na ten temat, uda nam się zainteresować odpowiednich ludzi i dowiemy się więcej.
Lokalizacja cmentarzyska to obecnie pole p. Dinanta z Pomian, który zapewne jest nieświadomy tego, co znajduje się na jego polu
W sołectwie mieszka 213 osób.
Wieś została założona dzięki staraniom rodziny Trzcińskich w XVI wieku. Jako jedna z nielicznych w Polsce nie była ona wsią pańszczyźnianą, lecz miejscowością wolnych rzemieślników i robotników.
Przez Kuźnicę Trzcińską przepływa niewielka rzeka Pomianka, mająca swoje źródła na terenie gminy Trzcinica, której nazwa pochodzi od położonej w pobliżu wsi Pomiany.