Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: Gmina Rychtal
 Drukuj temat
Historia Rychtala
mikehopfen
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 06-06-2008 21:33
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Z 1222 r. pochodzi pierwsza wzmianka o osadzie Bandlowice (Bandlovici) będącej zdaniem kronikarzy kolebką Rychtala i Zgorzelca.

Aktem z dnia 19 czerwca 1233 r. Herman Bolk prokurator zakonu NMP zleca kapłanowi Idziemu z Namysłowa lokację osad Lassusio i Bandlovici oraz osiedla tamże na prawie niemieckim Walonów i Niemców.
W 1249 r. Henryk von Holstein (Hohestein) odstępuje posiadłość biskupowi wrocławskiemu Tomaszowi II. Wkrótce nowym właścicielem posiadłości zostaje Henryk III Biały. W 1251 r. Bandlowice wracają do biskupa Tomasza II. Walki wewnętrzne doprowadzają do spalenia miejscowości w 1271 r. oraz kilku innych w posiadłościach biskupich. Pojednanie pomiędzy Henrykiem IV Probusem a biskupem Tomaszem II owocuje przyznaniem mu Bandlowic.
W 1294 r. książęta wrocławscy Henryk Głogowski i Henryk V potwierdzają, że Bandlowice i Rychtal są własnością biskupa Tomasza II i jego następców.

W 1294 r. Rychtal jest lokowany jako miasto na prawie niemieckim.
W 1336 r. w mieście wybucha pożar. 12 lat później Rychtal jest we władaniu Czech.
W związku ze słabym jego rozwojem biskup wrocławski Teodoryk w 1386 przeprowadził ponowną lokacje miasta. W 1782 r. miasto zostało doszczętnie zniszczone pożarem. Odbudowa Rychtala nastąpiła w l. 1784-85 pod kierownictwem inspektora budowlanego J. Geisera. W Rychtalu szkoła została założona ok. 1830 r. Prawa miejskie utracił w 1934 r.

Pamiątką po dawnym założeniu miejskim jest zwarta zabudowa z rynkiem o ośmiu wlotach ulicznych. Pośrodku rynku ratusz z XIX w. z tablicą ku czci ofiar hitleryzmu. Wśród zabudowy kilkadziesiąt zabytkowych domów, przeważnie z I połowy XIX wieku.
Kościół parafialny pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela zbudowany został w latach 1784-1785, z wykorzystaniem murów poprzedniego, zapewne z w. XVII, spalonego w 1782 r. Odbudową świątyni zajął się mistrz murarski Antoni Jakisch z Namysłowa i cieśla Harlbrodt z Sycowa pod kierunkiem inspektora budowlanego J. Geislera. Jest to klasycystyczny zabytek z jedną nawą i kwadratową wieżą z hełmem. Prezbiterium kościoła jest oszkarpowane, zamknięte półkoliście, posiada sklepienie kolebkowe z lunetami, natomiast w zakrystii zauważamy dwa przęsła sklepień krzyżowych. Wyposażenie wnętrza świątyni jest również klasycystyczne z przełomu XVIII i XIX wieku. W ogrodzeniu barokowa figura świętego Jana Nepomucena.

Dawniej miasto, do 1920 roku w powiecie namysłowskim w rejencji wrocławskiej na Dolnym Śląsku. W okresie międzywojennym w Polsce w granicach województwa poznańskiego, położenie w pobliżu granicy polsko-niemieckiej. Silna mniejszość niemiecka. W okolicach Rychtala znajduje się słynna sosna rychtalska (południowa część Krainy Wielkopolski).
Na herbie Rychtala widnieje data 1787. Wtedy nastąpił gwałtowny rozwój Rychtala. Wiek XVIII i początek XIX były dla miasta i okolicznych miejscowości okresem rozkwitu. Budowano nowe kościoły, linie kolejowe, szkoły, szpital. 9 stycznia 1920 r. Rychtal i okoliczne miejscowości wchodzące w skład dzisiejszej gminy powróciły do Polski. W 1934 r. Rychtal utracił prawa miejskie i nie odzyskał ich do dzisiaj. Niemiecka nazwa Reichtal oznacza bogatą dolinę.

Edytowano 3razy, ostatnia edycja 2008-06-29 10:20:55


 
joor
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 28-07-2022 12:11
Postów: 28
Data rejestracji: 21.06.22

Czy łacińskie nazwy miejscowości sugerują że pierwsi osadnicy byli Włochami?


_________________
https://www.medip...o-dziecka/
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.
· Knajpy w Kepnie
· Szembekowie w region...
· Rowerem przez i wokó...
· Dziwne znaleziska po...

Losowe tematy
· Na wesoło :)
· Kościół Ewangelicko...
· Legenda o Kierznie
· M.M FESTIVAL
· Nowa Wieś Książęca ...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 3
Punktów: 15
Archiwum
44,670,338 unikalne wizyty