Zobacz temat
 Drukuj temat
Gmina Łęka Opatowska.
mikehopfen
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 23-06-2008 19:45
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Gmina Łęka Opatowska położona jest w południowej części województwa wielkopolskiego przy trasie Poznań - Katowice.
Jest pierwszą na południu gminą w Wielkopolsce. Na północnym-wschodzie gmina graniczy z województwem łódzkim- gmina Wieruszów i gmina Bolesławiec, na południu z województwem opolskim- gmina Byczyna. Sąsiedzi w Wielkopolsce to: od zachodu gmina Trzcinica, z północnego - zachodu z gmina Baranów.

Gmina Łęka Opatowska ma charakter rolniczo-leśny, z perspektywą rozwoju wielokierunkowego zwłaszcza przemysłu stolarsko-meblowego. Dotychczasowa dominacja rolnictwa oraz gospodarki leśnej wynika ze spuścizny historycznej (tradycja) oraz uwarunkowań środowiskowych. Do potencjalnych przyczyn ekspansji innych dziedzin gospodarki zaliczyć należy przede wszystkim istnienie ważnych szlaków komunikacyjnych: drogowych i kolejowych oraz przedsiębiorczość mieszkańców. Główną gałęzią gospodarki na terenie jest rolnictwo - 882 gospodarstwa rolne o średniej powierzchni nieznacznie odbiegającej od średniej w kraju. Efektywność gospodarowania wyznaczają tu takie czynniki, jak klimat, rodzaj gleb, wielkość gospodarstw rolnych, czy rodzaj prowadzonej produkcji roślinnej i zwierzęcej. W użytkach rolnych dominują grunty orne, które stanowią około 82% powierzchni użytków rolnych.
Liczba zarejestrowanych na terenie podmiotów gospodarczych oscyluje wokół liczby 200. Są to podmioty, które zajmują się handlem, usługami i produkcją. Stanowią one podstawowe pozarolnicze miejsce zatrudnienia dla mieszkańców gminy oraz znaczące źródło dochodów dla budżetu gminy. Kluczowe znaczenie gospodarcze ma bardzo dobrze rozwijający się przemysł meblowy. Wśród zakładów funkcjonują fabryki mebli zatrudniające do 300 pracowników każda, oraz liczne mniejsze zakłady meblowe. W sferze usług dominują małe firmy handlowe, gastronomiczne, hotelarskie, budowlane oraz innych rzemiosł. W strukturze podmiotowej dominują podmioty sektora prywatnego. Podmioty sektora publicznego stanowią jedynie 4,5% ogólnej liczby podmiotów gospodarczych. W sektorze prywatnym największą liczebnie grupę podmiotów stanowią osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Ich udział w ogólnej liczbie podmiotów wynosi blisko 86%.

Bezrobocie w gminie Łeka Opatowska od wielu lat jest jednym z najniższych powiecie kępińskim. Na dzień 30 marca 2007r bezrobocie w Gminie Łęka Opatowska wynosiło 76 osób na 5337 mieszkańców.

Gmina jest w pełni stelefonizowana i zwodociągowana, kanalizacja terenu została rozpoczęta w 2006r ( budowa oczyszczalni ścieków oraz skanalizowaniem części jednej z miejscowości)- realizacja inwestycji w toku.

Położenie Gminy przy ważnych szlakach komunikacyjnych oraz w ?zagłębiu meblowym? sprawia, że tereny te są atrakcyjne dla inwestorów. Stwarza się dogodne warunki do rozwoju działalności gospodarczej poprzez dokonywanie częstych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego na wniosek inwestorów.

Gmina Łęka Opatowska utrzymuje kontakty z partnerskimi gminami Újlőrincfalva z Węgier i Hinte z Niemiec.

Edytowano 1raz, ostatnia edycja 2008-06-23 19:46:38


 
Mariusz_Rogalski
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 14-09-2018 09:37
Postów: 2
Data rejestracji: 24.08.18

Dzień dobry przenoszę siedzibe firmy z Bralina do Łęki Opatowskiej i zaczynam sie rozglądać nad dobrym dostawcą internetu co moglibyście tam polecić. W Bralinie miałem łącze symetryczne od Airmax czy ktoś z mieszkańców korzysta z ich usług http://********************* czy moze cos innego polecicie? Pozdrawiam

EDIT Admin: kolejna próba reklamy?

Edytowane przez Mustava dnia 18-09-2018 08:47
 
joor
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 10-10-2022 09:51
Postów: 28
Data rejestracji: 21.06.22

Łeka Opatowska to urocze miejsce, byłem tam kiedyś na imprezie,___________________________________
https://ranki/

Edytowane przez Mustava dnia 18-10-2022 09:38
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.
· Knajpy w Kepnie
· Szembekowie w region...
· Rowerem przez i wokó...
· Dziwne znaleziska po...

Losowe tematy
· Myjomice.Szkoła Pod...
· M.M FESTIVAL
· JEŚLI SPACER PO KĘP...
· Delegaci wielkopols...
· Krawiec Lis z Kępna
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 3
Punktów: 15
Archiwum
44,670,466 unikalne wizyty