Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: Gmina Bralin
 Drukuj temat
Kościół NMP na Pólku
mikehopfen
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 05-06-2008 14:20
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Najważniejszym zabytkiem Gminy Bralin, będącym jednocześnie perłą sakralnej architektury drewnianej w Wielkopolsce jest kościół "Na Pólku".

Kościół ten zbudowano w 1711 roku. Początki kościoła, osnute legendą, sięgają przełomu XIII i XIV w. Związane są z cudownym przenoszeniem się parafialnego obrazu Matki Boskiej na pole pod Bralinem. Dla upamiętnienia tych wydarzeń postawiono krzyż, a później kapliczkę. W 1630 roku, podczas epidemii cholery zostało uzdrowionych 10 osób. W podziękowaniu ślubowali, że przyczynią się do wybudowania większego kościoła. Kościół usytuowany jest w szczerym polu. Do dnia dzisiejszego miejscem licznych pielgrzymek.

Zbudowany jest na planie krzyża greckiego z wejściem z czterech stron. Posiada konstrukcję zrębową, dachy trójspadowe pokryte gondami. Wewnątrz część centralna kościoła jest nakryta pozornym sklepieniem kolebkowym, w ramionach krzyża stropy płaskie. W ramieniu wschodnim znajduje się podciąg dodatkowy, natomiast w ramieniu zachodnim chór muzyczny wsparty na dziesięciu profilowanych słupach. Polichromia jest dwubarwna z I ćw. XIX w. W ramionach krzyża zauważamy podziały pilastrowe, sceny Zwiastowania i Narodzenia oraz postacie ewangelistów (wzorowane na miedziorytach mszału weneckiego z 1638 r. z kościoła par. We wnętrzu pośrodku znajduje się dwustronny ołtarz główny barokowy; Ołtarz główny pochodzi z I poł. XVIII w., a wzniesiony został na w skrzyżowaniu naw, dwustronny, otoczony balustradą czterema rzeźbami aniołów na narożnikach, z obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem barokowym i św. Jadwigi zapewne z około połowy XIX w. Na tabernakulum znajduje się płaskorzeźba ze sceną Zwiastowania z XVIII w. W kościele znajdują się ołtarze boczne: tryptyk rzeźbiony gotycko-renesansowy z około 1520 r., w polu środkowym znajduje się rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, na awersach skrzydeł sceny Zwiastowania, Nawiedzenia, Adoracji Dzieciątka, Pokłonu Trzech Króli, na rewersach malowane postacie św. Barbary i św. Katarzyny, w nasadzie Alegoria Niepokalanego Poczęcia. Kolejny ołtarz późnorenesansowy pochodzi z początku XVII w. Posiada bogatą dekorację okuciową, a w polach bocznych znajdują się figurki św. Stanisława z ok. 1500 r. i św. Hieronima z XVII w. Trzeci ołtarz boczny jest barokowy z XVIII w. z rzeźbami św. Piotra, św. Pawła i Michała Archanioła oraz z obrazem św. Józefa z I poł. XIX w. Czwarty nowszy ołtarz jest z rzeźbą Chrystusa u słupa z I poł. XIX w. Znajdująca się w kościele ambona klasycystyczna pochodzi z początku XIX w. W świątyni możemy zauważyć również dwanaście obrazów stacji Męki Pańskiej z XVIII/XIX w. Całkowita powierzchnia wynosi 592 m2. Wokół kościoła rosną okazałe jesiony o obwodach ok. 300 cm, lipy drobnolistne, osiągające 400 cm oraz klony. 6 lipca 1983 roku Parafia Bralin została odznaczona przez Ministra Kultury i Sztuki złotą odznaką za opiekę nad zabytkami. 15 stycznia 1993 roku Europa Nostra przyznała jeden z sześciu medali honorowych kościołowi odpustowemu p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bralinie. Medal przyznano za wspaniałą restaurację XVIII - wiecznego drewnianego kościoła, będącego wybitnym przykładem niegdyś powszechnej, a obecnie zanikającej architektury kraju. W kwietniu 2002 roku w kościele wyremontowano zabytkowe organy, które na dzień dzisiejszy wprowadzają wiernych w wspaniały nastrój tego jakże uroczego miejsca.

Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej w Polsce.

Edytowano 1raz, ostatnia edycja 2008-06-23 14:19:52


 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· batalion ON "Kępno"
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.
· Knajpy w Kepnie
· Szembekowie w region...
· Rowerem przez i wokó...

Losowe tematy
· Turniej piłkarski k...
· Historia szkoły pod...
· Wieża Bismarcka w K...
· Historia Wodzicznej
· Gimnazjum w Bralinie.
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
45,299,925 unikalne wizyty