Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: Gmina Bralin
 Drukuj temat
Historia Mnichowic
mikehopfen
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 05-06-2008 11:48
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Historia Mnichowic

Pierwszy raz wioska pojawiła się w dokumencie z 1220 roku i nazywała się Chosno willa, w roku 1250 - Chosno, w latach 1539-1553 - Mnychowicze. W dniu 11 lipca 1220 roku w Sycowie książę Henryk I Brodaty darował wioskę zakonnikom augustianom we Wrocławiu. Na początku 1229 roku książę został osaczony w Spytowicach nad Wisłą przez ludzi księcia mazowieckiego. Obezwładniono go i przewieziono do Płocka. Św. Jadwiga, księżna śląska opuściła Trzebnicę i w pielgrzymce pokutnej wędrowała do Krakowa, modląc się o uwolnienie męża Henryka I Brodatego. W dniu 9 czerwca 1250 roku w Lyonie papież Innocenty IV potwierdził na prośbę przeora augustianów Szczepana posiadłości. W tym dokumencie wymieniono Chosno. Henryk IV Probus wystawił dokument w dniu 24 lutego 1276 roku dla przeora Szczepana. Wioska Chosnen była na prawie niemieckim. W 1598 roku właścicielami dziedzicznymi sołectw byli Jerzy Gogol i Jan Kublik. Po zaborze pruskim następowała pewna zmiana. Jeden sołtysował, drugi prowadził handel. W roku 1866 roku Karol Gogol przejął dawne sołectwo. Pierwotnie z Bralina przez Mnichowice i Nową Wieś Kś. prowadziła droga do granicy powiatu namysłowskiego. W czasie opadu deszczu wiosną i jesienią wozy, aż po osie zapadały w błocie. Po wielkich trudnościach i staraniach właścicieli sołtysostwa w Mnichowicach i członka urzędu powiatowego w Sycowie Karol Gogol uzyskał zatwierdzenie przebudowy drogi na szosę. Gmina Mnichowice dobrowolnie ofiarowała 1500 marek na budowę tej szosy. Budowa drogi Bralin - Nowa Wieś Kś. nastąpiła w roku 1889.

W 1936 roku mieszkaniec Mnichowic, Antoni Gabriel zbudował samolot Śląsk, na którym dokonał lotów w najbliższej okolicy.

W latach 1940-1944 w miejscowości tej znajdował się obóz jeńców angielskich
Kościół pw. św. Katarzyny - Wzmianki o drewnianym kościele w Mnichowicach odnajdujemy w 1602 r. Obecna świątynia, murowana, późnobarokowa, jednonawowa, zwrócona prezbiterium ku południu, została wzniesiona w 1802 r., natomiast w 1858, 1887, 1956 r. poddano ją renowacji. Prezbiterium kościoła jest zamknięte półkoliście, z zakrystią od strony wschodniej. Wnętrze świątyni jest nakryte stropem płaskim, w nawie z fasetą. Chór muzyczny jest drewniany, wsparty na profilowanych słupach, z parapetem wklęsło-wypukłym. Ołtarz główny kościoła, dwa boczne, ambona, chrzcielnica oraz organy są wykonane w stylu klasycystycznym, z pocz. XIX w. W ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Boskiej Różańcowej z pocz. XIX w. Obrazy: Mała św. Rodzina, św. Florian, scena Ofiarowania Chleba, czterej ewangeliści pochodzą z I poł. XIX w. Rzeźby z przełomu XVIII/XIX w. przedstawiają Chrystusa Ukrzyżowanego z Matką Boską, św. Janem i Marią Magdaleną, Chrystusa Zmartwychwstałego, Chrystusa Frasobliwego, św. Jana Nepomucena. Okna świątyni są zamknięte łukiem półkolistym. Dachy kościoła są dwuspadowe, natomiast kwadratowa wieża od strony północnej, jest dwukondygnacjowa zwieńczona hełmem piramidalnym z latarnią, kryta blachą.
Kościół pw. św. Jadwigi - Na pamiątkę kiedy św. Jadwiga zatrzymała się na odpoczynek w trakcie podróży do swojego małżonka Henryka Brodatego w 1228 r., postawiono krzyż. W 1640 r. na dawnej posiadłości Szymona Kupca wybudowano drewnianą kaplicę ku czci św. Jadwigi. Anonimowy kronikarz opisywał, iż wiele łask uzdrowień doznawano w kaplicy mnichowickiej. Za łaskę zdrowia Ludwik Mosch na miejscu drewnianej kapliczki w latach 1890-1891 wybudował murowany kościół w stylu neogotyckim. 18 września 1891 r. świątynia została poświęcona. Obecnie odbywają się tam msze dwa razy w roku.

W drugiej połowie lutego 1949 roku do Mnichowic przybyli geometrzy w celu podziału gruntów gospodarstw przedwojennych właścicieli z listą VD. Wszyscy repatrianci otrzymali do podziału po 9 ha. Resztę ziemi przejęły Państwowe Nieruchomości Ziemskie w Nosalach.

Edytowano 2razy, ostatnia edycja 2008-06-05 11:50:54


 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Kępno nie po polsku
· Społeczność tygodnia...
· Cmentarzysko Lipka
· batalion ON "Kępno"
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.

Losowe tematy
· Barbara Piasecka Jo...
· Herb i flaga gminy ...
· Legenda o tunelu op...
· Krzysztof Bondas - ...
· Prawa autorskie a "...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
45,426,279 unikalne wizyty