Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: Gmina Perzów
 Drukuj temat
Gmina Perzów.
mikehopfen
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 04-06-2008 20:55
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Gmina Perzów, położona jest w południowej części województwa wielkopolskiego w powiecie kępińskim. W zachodniej części gmina graniczy z województwem dolnośląskim, gminą Syców i gminą Dziadowa Kłoda, zaś w południowej części z województwem opolskim , gminą Namysłów, od strony północnej gmina graniczy z gminą Kobyla Góra, powiat ostrzeszowski, województwo wielkopolskie, od strony południowej z gminami Bralin i Rychtal w powiecie kępińskim województwo wielkopolskie.
Gmina Perzów ma obszar 75,46 km?, w tym: 83% to użytki rolne, a 9% to użytki leśne.Gmina stanowi 12,4% powierzchni powiatu.
Północną część gminy otaczają niewielkie wzniesienia tzw. Gór kocich z najwyższym punktem 220 m pond poziom morza. Środkowa i południowa część gminy to nizina /południowe krańce niziny wielkopolskiej/ z przepływającymi przez nią Białą i Czarną Widawą. W rozwidleniu tych rzek powstały pierwsze osady na przełomie XII i XIII wieku. Kroniki biskupstwa wrocławskiego notują istnienie w tych czasach takich miejscowości jak : Turkowy, Trębaczów, Koza Wielka, Słupia p/Bralinem. Do dziś w tych miejscowościach pozostały obiekty zabytkowe, godne uwagi, głównie o charakterze sakralnym.

Gmina liczy 9 wsi sołeckich: Domasłów, Perzów, Miechów, Turkowy, Słupia pod Bralinem, Koza Wielka, Trębaczów, Brzezie i Zbyczyna, a pozostałe miejscowości to: Gęsia Górka, Ligota, Ludwiczyn, Nieprosin i Szczęście.
Zamieszkuje ją 3925 osób, a gęstość zaludnienia wynosi 52 osoby na km?.


Na terenie gminy istnieją 4 szkoły podstawowe i Gimnazjum do których uczęszcza łącznie 566 dzieci. W czerwcu 1999 r. oddano do użytku nowoczesny obiekt Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Perzowie. Istnieją również 3 przedszkola samorządowe do których uczęszcza około 90 dzieci.

Na uwagę zasługuje obiekt Gminnego Ośrodka Kultury w Perzowie. Część obiektu to sala sportowa przystosowana do organizowania zawodów sportowych takich dyscyplin jak : piłka siatkowa, koszykowa, ręczna. W Ośrodku Kultury działa wiele kół zainteresowań. Szczególne osiągnięcia odnoszą dzieci zrzeszone w kole plastycznym, zdobywając nagrody ogólnopolskie oraz międzynarodowe oraz sekcji tanecznej.

Gmina nie jest bogata w zasoby naturalne. Występują tu jedynie /w północnej i południowej części/ żwiry i piaski budowlane. Środkowa część gminy - wieś Perzów, Domasłów, Miechów cechują urodzajne ziemie pszenno buraczane.
W pozostałych miejscowościach, mimo gorszych klas, ziemie utrzymuje się w dobrej kondycji. Z rolnictwa utrzymuje się około 40 % mieszkańców gminy.

Powierzchnia gminy Perzów to 7500 ha z czego 6243 ha to użytki rolne, 1387 ha łąki i pastwiska oraz 691 ha lasy. Gmina jest terenem typowo rolniczym. Nie notuje się tu istnienia przemysłu.

Istnieją zakłady o charakterze rzemieślniczym, głównie branży stolarskiej
i tapicerskiej. Cała gmina jest zwodociągowana. Mamy nowoczesną oczyszczalnią ścieków w Perzowie, skanalizowane 2 wsie sołeckie. Dobrze rozwinięta jest sieć telefoniczna.

Przez północną część gminy przebiega droga krajowa Nr 8 Warszawa ? Wrocław. Istnieje tu dobra komunikacja. Przy drogach tych dobrze rozwinięta jest sieć lokali gastronomicznych, główne przy drodze krajowej Nr 8 /z miejscami noclegowymi wieś Słupia p/Bralinem/.

Ciekawe ukształtowanie gminy, dużo zieleni, lasy bogate w runo leśne, niezwykle czyste powietrze, czyste wody . Rzeka Czarna i Biała Widawa zaliczane są do rzek I klasy czystości wód/. Bezpośrednie sąsiedztwo z gminą Kobyla Góra /zalew wodny/ sprzyja rozwojowi turystyki i agroturystyki.

Gmina posiada opracowane Studium Uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obejmujące duże tereny pod budownictwo rzemieślnicze i usługowe z możliwością zabudowy przy drodze krajowej Nr 8 /korzystne położenie/, posiadające również podstawowe uzbrojenie /energia elektryczna, woda, drogi utwardzone/.

Na terenie gminy działa 7 ochotniczych Straży Pożarnych w tym 2 należące do krajowego systemu ratownictwa gaśniczego.Gminny Ośrodek Kultury jest również organizatorem i koordynatorem życia sportowego i rekreacji na terenie Gminy Perzów. Do kalendarza stałych imprez zaliczyć można:
- Dni Gminy Perzów,
- Turniej Wsi Powiatu Kępińskiego,
- Turniej Piki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Perzów,
- Turniej Zakładów Pracy,
- Mikołajkowy Halowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Starosty Powiatu Kępińskiego,
- Halowy Turniej Piłki Siatkowej kobiet i mężczyzn o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Perzów,
- Halowy Turniej Piłki Nożnej LZS o Puchar Dyrektora GOK w Perzowie,
- Otwarte Szachowe i Warcabowe Mistrzostwa Gminy Perzów,
- Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Gminy Perzów w tenisie stołowym,
- Gimnazjada Powiatu Kępińskiego,
- Sportowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Perzów,
- majowy festyn rekreacyjny,
- doroczny cykl imprez sportowo-rekreacyjnych w ramach "Akcji Zima",
- Dożynki Gminy Perzów.


Na terenie gminy znajduje się również Biblioteka Publiczna której księgozbiór liczy 10 284 książek, a liczba czytelników wynosi 329. Biblioteka ta prowadzi również działalność oświatowo kulturalną; organizując wieczory autorskie oraz spotkania literackie. Przy bibliotece działa również młodzieżowa grupa teatralna przygotowująca programy artystyczne na wyżej wspomniane wieczory. Biblioteka jest współorganizatorem wszystkich imprez kulturalnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie. Jednym z podstawowych celów pracy biblioteki jest wyszukiwanie i wspieranie twórców amatorów przy współpracy Powiatowej Biblioteki w Kępnie.


Gmina Perzów jest gminą rolniczą, ale rozwój przedsiębiorczości w ostatnich latach spowodował, że gmina nabiera charakteru przemysłowo - rolniczego. Prowadzony jest rejestr ewidencji działalności gospodarczej, w którym na dzień 31.12.2004 r. było zarejestrowanych 158 podmiotów gospodarczych.

Edytowano 4razy, ostatnia edycja 2008-06-10 20:24:33


 
joor
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 18-08-2022 13:58
Postów: 28
Data rejestracji: 21.06.22

Nie zdoziłbym się z tym że Perzów jest gminą rolniczą. Teraz raczej usługowo-turystyczną.__________________________________
https://zdrow...

Edytowane przez Mustava dnia 31-08-2022 12:28
 
Mustava
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 22-08-2022 07:33
Awatar

Postów: 1737
Data rejestracji: 28.05.10

Zauważ że post został zamieszczony w 2008 r więc od tego czasu trochę się zmieniło usmiech
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Wieża ciśnień - moż...
· Airsoft i Paintball
· Pierścień damski LEG...
· Wielka woda w Kępnie.
· Knajpy w Kepnie
· Szembekowie w region...
· Rowerem przez i wokó...
· Dziwne znaleziska po...

Losowe tematy
· Kępno Miastem Trzec...
· Narodowości Kępna
· Delegaci wielkopols...
· Kościół w Trębaczowie
· Kępno i powiat kępi...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Maj
Synagoga
Liczba ocen: 3
Punktów: 15
Archiwum
44,670,232 unikalne wizyty