Zobacz temat
 Drukuj temat
Co Kępno ma wspólnego z Nagrodą Nobla z Fizyki?
MisiuPtysiu
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 03-08-2009 18:19
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Niewielu kępnian I kępnianek zdaje sobie sprawę z tego, iż Kępno w XIX wieku było mieściną zamieszkiwaną przez dość niezwykłą grupę Żydów. W Kępnie mieszkała rodzina żydowska, która to zmieniła losy współczesnej fizyki. Chodzi o rodzinę Bornów. 22 kwietnia 1850 roku w Kępnie przyszedł na świat Gustawa Jakub Born (późniejszy wykładowca anatomi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz twórca tzw. teorii ewolucji fizjologii). Gustaw Born ożenił się z Margarete Kauffmann. Owocem owego małżeństwa był Max Born (ur. 11 grudnia 1882 we Wrocławiu, zm. 5 stycznia 1970 w Getyndze), fizyk i matematyk, który podczas swojej pracy na Uniwersytecie w Getyndzie sformułował standardową obecnie interpretację kwadratu funkcji falowej w równaniu Schrodingera jako gęstości prawdopodobieństwa znalezienia cząstki, za co w 1954 roku otrzymał Nagrodę Nobla . Mówiąc inaczej Born był jednym z twórców mechaniki kwantowej czyli takiej dyscypliny wiedzy naukowej, która specjalizuje się w badaniu specyfiki poruszania się obiektów w tzw. mikro-światach np. w atomach.

Zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Max_Born
 
efkama
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 03-08-2009 20:13
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

mylisz się MisiuPtysiu usmiech Max Born gości na naszej stronie już dość dawno tutaj http://kepno.socjum.pl/galeria/foto/41/55 a bardziej rozległe wiadomości na ten temat gdzieś są jeszcze na forum !
a teraz pytanie w drugą stronę : co Kępno ma wspólnego z taką dziedziną jak "energetyka" i to na światowym poziomie
 
Slawas
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 03-08-2009 21:03
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Max Born - pradziadek Olivii Newton-John ;-)
 
efkama
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 03-08-2009 21:13
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

ale w jednym się zgadzam ! "niewielu Kępnian i Kępnianek..." to jest prawda ! o tym wie tylko socjum usmiech
 
Macieeeko
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 04-08-2009 22:16
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Wszyscy więdzą o Olivi Newton - John, wiem i ja Grin

aha...
 
MisiuPtysiu
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 05-08-2009 22:09
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że socjum i niewielka część mieszkańców Kępna wie, że ojciec Maxa Borna urodził się w Kępnie. Jednak ja chciałem zaznaczyć i podkreślić rolę jaką we współczesnej fizyce pełnił i nadal pełni Max Born. Jest to postać nietuzinkowa, ponieważ swoimi badaniami bardzo mocno przyczynił się do zmiany myślenia o współczesnej teorii fizyki, teorii czasu, teorii materii, fotoniki, astronomii. Był współtwórcą teorii kwantowej a i przez nią w jakimś stopniu teorii względności.
Wiemy, że Max Born był powiązany poprzez ojca z Kępnem, ale czy wiemy kim był?, co odkrył? jaka jest jego rola w świecie fizyki? Osobiście bardziej interesuje mnie właśnie ten element jego biografii.
Każdy młody kępnianin czy kępnianka który zamierza iść na studia (lub już na nich jest), i na takie kierunki jak: astronomia, fizyka, matematyka, chemia, biotechnologia, filozofia - spotyka się z Maxem Bornem i w jakimś stopniu (często nieświadomie) spotyka się z Kępnemusmiech
Ps. Może warto by było w Kępnie zorganizować jakiś Konkurs Fizyczny Ziemi Kępińskiej im. Maxa Borna. Raz, młodzież by troszeczkę fizyki się pouczyła a jednocześnie dowiedziała by się, że Kępno to miasto o bardzo ciekawej historii. Kieruje to do nauczycieli, gdyż jest to z pewnością jakiś sposób na zainteresowanie młodych nauką.

Ps.Ps A to coś dla tych którzy interesują się fizyką i historią fizyki: http://library.thinkquest.org/19662/high/pol/indeterminate.html
 
Seba
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 03-11-2010 19:50
Awatar

Postów: 530
Data rejestracji: 06.09.10

MisiuPtysiu, nie głupi pomysł usmiech
W sumie gdyby takie coś było zorganizowane w jakieś wakacje, to z miłą chęcią mogę pomóc usmiech
Zbytnio się nie znam na fizyce w tym obszarze, ale mógłbym się specjalnie na tą okazję dokształcić (tak, wiem, wariat, ale czego się nie robi dla socjum Pfft ). Sądzę, że teorię załapałbym na poziomie wystarczającym dla opowieści podstawówce czy liceum usmiech
 
melon92
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 03-11-2010 21:47
Awatar

Postów: 335
Data rejestracji: 10.08.10

Dawno się z MisiemPtysiem nie droczyłem! Wink
 
sirena32
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 03-11-2010 22:21
Awatar

Postów: 388
Data rejestracji: 06.07.10


Sirena
 
mareken
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 25-11-2010 23:49
Postów: 1
Data rejestracji: 15.11.10

Cóż... Jeśli ktoś się urodzi w stajni, to nie znaczy, że jest koniem...
 
efkama
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 02-01-2011 11:54
Awatar

Postów: 1521
Data rejestracji: 29.06.10

Rok 2011 ogłoszono światowym rokiem chemii a Maria Curie Skłodowska została ogłoszona patronką - no to Seba i MisiuPtysiu do dzieła usmiech może jednak koń z naszej stajni okaże się niezłym ogierem Wink
dawajcie jakieś konkretne pomysły !
 
http://kepnosocjum.pl
grzgrz
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 04-01-2011 20:38
Postów: 12
Data rejestracji: 30.07.10

zaprośmy Olivię Newton-John aby zaśpiewała "Summer Nights" z musicalu Grease, na rocznicowe obchody w Kępnie w tym roku usmiech
 
Mustava
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 04-01-2011 20:44
Awatar

Postów: 1737
Data rejestracji: 28.05.10

Ta Olivia to od "tego" Newtona?
Jak tak, to z chemią niebardzo, jak już to trzeba poczekać na rok fizyki Grin
 
Seba
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 09-01-2011 20:22
Awatar

Postów: 530
Data rejestracji: 06.09.10

Konkretne pomysły?
A więc:
1. Pokazanie, że chemia i fizyka wcale nie są trudne
2. Demonstracja jakichś łatwych doświadczeń (które nie wymagają specjalnych środków finansowych, a jednak zainteresują uczniów).
3. Opis historii i dokonań wyżej wspomnianych z naznaczeniem ich powiązań w Kępnie
4. Jakiś mini konkurs z wiedzy załapanej w czasie prelekcji (?)

To tak na szybcika podane, wymyślone w 30 sec. Coś konkretnego postaram się podać w czasie nie dłuższym niż do końca tygodnia =)
 
efkama
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 09-01-2011 20:40
Awatar

Postów: 1521
Data rejestracji: 29.06.10

Seba87 napisał/a:
Coś konkretnego postaram się podać w czasie nie dłuższym niż do końca tygodnia =)

a więc czekam usmiech
 
http://kepnosocjum.pl
wiedzma-margo
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 09-01-2011 21:58
Awatar

Postów: 191
Data rejestracji: 18.08.10

ja też bo pomysł przedni, choć z fizyki to ze mnie noga Wink
 
Seba
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 10-01-2011 02:51
Awatar

Postów: 530
Data rejestracji: 06.09.10

Co do doświadczeń powiem tak - gdyby można było skądś wypożyczyć (miły dyrektor szkoły?) trochę szkolnego sprzętu doświadczalnego (głównie fizycznego, z którego często nawet nauczyciele nie potrafią korzystać...) to można by wówczas zrobić ciekawe rzeczy, np. przy użyciu statywu + wskaźnika laserowego możemy (po dokładnym ustawieniu kątów) pokazać krzywe Lisajoussa: http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Lissajous
Można też skorzystać z tej listy:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziesi%C4%99%C4%87_najpi%C4%99kniejszych_eksperyment%C3%B3w_z_fizyki
gdyż wiele z tych eksperymentów da się zrobić samemu Wink A jeśli poczekałoby się do zachodu słońca, wówczas można by pokazać jak zmierzyć obwód ziemi Grin
A gdyby tak znaleźć kawał drutu + kulę ważącą co najmniej 10kg to można by zrobić wahadło Foucaulta =)
Nie no, dobra, rozmażyłem się :]
Zjawiskowe są też wszelakie eksperymenty powiązane z elektrycznością :]
Do tego można się pokusić o jakże fascynujące doświadczenie (przyprawiające nieznających zasady zachowania energii o zawał serca Grin ) polegająca na tym, że bierzemy ciężką i niemałą kulkę zawieszoną na lince (?) konstruując w ten sposób wahadło i przytykamy to wahadło do nosa nieszczęśnika, po czym puszczamy. Wahadło oddala się ale nagle wraca z powrotem zatrzymując się tuż przed nosem Grin
http://www.youtube.com/watch?v=fR-Y9cx0XSM
Najładniej to wygląda, gdy nieszczęśnik siedzi na krześle, bo wówczas nie ma podejrzeń o odsuwanie się Wink
Kolejne to krzesło fakira (nabijamy kilkadziesiąt gwoździ w odstępie 2cm i sadzamy na nim ludzi). Można też dorobić 4 narożniki z metalu i drewnianą nakładkę, a między gwoździe a tą nakładkę włożyć balon. Powinno to wówczas wytrzymać obciążenie dziecka ważącego do ok. 25kg.
Jak jakieś inne ciekawe eksperymenty mi się przypomną, to na pewno je dopiszę.
Do tego część można podpatrzeć z:
http://th-www.if.uj.edu.pl/~feniks/IPF.html

Aczkolwiek zacząłem pisać od rzeczy najłatwiejszej - czyli doświadczeń.

Edytowane przez Seba dnia 10-01-2011 02:59
 
efkama
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 10-01-2011 09:55
Awatar

Postów: 1521
Data rejestracji: 29.06.10

No dobra seba - podoba mię się to usmiech ale czy ty jesteś w stanie zająć się tego typu sztuczkami dla młodzieży ? ja osobiście mogłabym zmontować krzesło fakira wbijając gwoździe Grin czy może sugerujesz ale nie weźmiesz w tym udziału ? Wówczas pomysł zapewne spali na panewce zalamka
Seba87 napisał/a:
(miły dyrektor szkoły

mamy tu takiego jednego zawstydzony i miły i dyrektor usmiech
 
http://kepnosocjum.pl
Seba
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 10-01-2011 13:01
Awatar

Postów: 530
Data rejestracji: 06.09.10

Jasne, że wezmę udział =) Czegoś takiego bym nie odpuścił Pfft
Tylko wówczas takie zajęcia muszą odbyć się w jakiś weekend (chyba, że uda mi się ułożyć normalny plan z wolnymi piątkami i czwartkowymi popołudniami) lub w najgorszym wypadku wakacje lub II połowa września (kiedy ja jeszcze mam wakacje a inni chodzą do szkoły). Innym dogodnym terminem mógłby być majowy długi weekend (gdyż trwałby on od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja) co byłoby o tyle korzystne, że Jakub Born urodził się 22 kwietnia 1850 roku.
A co do doświadczeń - jak najbardziej zajmę się organizacją ale sądzę, że inni też je poprowadzą ;]

Tak wpadł m do głowy pomysł bębenka z dziurą bez membrany z jednej strony i wsadzoną elastyczną rurą nakierowaną na świeczki, gdzie możnaby pokazać jak bębnem można zdmuchiwać świeczki.

Kolejna fajna rzecz to takie koło:
http://picasaweb.google.com/renatakolton/FestiwalNaukiKrakW2008#5201442624243723362
Tak, chłopiec trzyma je na jednym końcu Wink
Koło zbudowane jest w prosty sposób: zwykłe koło, zamiast ramy od roweru mamy stalowy pręt, zamiast zębatki przy kole mamy stalowe koło z rowkiem (wiem, dziwnie brzmi, ale inaczej nie umiem tego ładnie opisać) na które nawijamy sznurek do nakręcania.
A jeśli znalazłaby się jakaś butla z gazem + palnik + kilka rur o różnych przekrojach i długościach to można pokazać samogrający instrument Wink
Mając wydajny odkurzacz + jakąś rurę o promieniu 10cm, która wydmuchiwałaby powietrze można pokazać lewitującą piłkę (którą można wychylać nawet do 30 stopni od pionu).
Generalnie pomysłów na doświadczenia są tysiące, więc z tym nie będzie najmniejszego problemu.

Taki też był cel wypisania kilku przykładowych doświadczeń - żeby pokazać, że proste w wykonaniu (z są jeszcze prostsze i wymagające mniej sprzętu) doświadczenia mogą być bardzo efektowne.

Teraz pora pomyśleć nad całością. Czy chcecie zaangażować we współorganizację młodzież licealną i gimnazjalną z terenu powiatu (np. jakiś konkurs plakatowy?), ile mniej więcej ma to trwać, etc.
Sądzę, że w międzyczasie doświadczeń (z których niektóre można prowadzić non stop) można powiedzieć kilka ciekawych rzeczy na temat Borna.

Ledwo co się rozpisałem, a patrzę na zegarek i widzę, że pora zmykać na zajęcia....
 
kasiami
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 10-01-2011 15:48
Awatar

Postów: 53
Data rejestracji: 05.09.10

podziwiam Twój zapał i pomysły Seba oklaski
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Mniejszości narodow...
· Akcje a ogniska
· Grębanin.
· O człowieku, którem...
· zniknęła strona int...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,369,345 unikalne wizyty