Zobacz temat
 Drukuj temat
Szembekowie w regionie kępińskim
MisiuPtysiu
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 25-06-2009 09:25
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Chciałbym wam przybliżyć pewną personę, która to zainicjowała badania etnograficzne nad kulurą ludową chłopów z regionu kępińskiego.. Jest to Jadwiga Szeptycka z domu Szembekowa (w domu nazywana Inkąusmiech.
Oto kilka informacji z Wikipedi:
Jadwiga Szeptycka (ur. 16 marca 1883 w Siemianicach k. Kępna, zm. 27 września 1939) ? archeolog i etnograf amator.

Była córką ziemianina Piotra Szembeka i Marii z Fredrów. Odebrała staranne wykształcenie domowe. Jako nastolatka, wraz z siostrą zorganizowała Związek Dzieci Polskich i tajną szkołę, która funkcjonowała w latach 1898-1904 w Siemianicach i okolicznych miejscowościach. W roku 1897 wraz z siostrą Zofią przystąpiła do badań archeologicznych cmentarzyska z okresu rzymskiego w rodzinnej wsi. Naukowa opiekę nad tymi pracami pełnił kustosz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Bolesław Erzepki. Rezultaty badań opracowała w Sprawozdaniu z poszukiwań archeologicznych odbytych ostatnimi laty w Siemianicach ("Roczniki PTPN" 1902).

Poza archeologią interesowała się kulturą ludową Wielkopolski, a później Małopolski wschodniej. Zbierała pieśni ludowe (zapisy nutowe i teksty), rejestrowała obrzędy, zwyczaje, informacje o zdobnictwie, architekturze itp. Utrzymywała kontakt z Sewerynem Udzielą i dzięki jego pomocy wydała pod kryptonimem Przyczynki do etnografii Wielkopolski (MAAE 12, 1912). Praca ta, wraz z publikacją siostry Dalsze przyczynki do etnografii Wielkopolski (MAAE 8, 1906) uchodzi za największy po Kolbergu zbiór materiałów o kulturze ludowej tego regionu.

W 1902 roku wyszła za mąż na Leona Szeptyckiego i przeniosła się do Przyłbic k. Jaworowa w województwie lwowskim. Tam również prowadziła badania etnograficzne, które opracowała w artykule pt. Przyczynki do etnografii powiatu jaworowskiego przedstawionym na posiedzeniu Komisji Etnograficznej PAU w 1934 roku.

Interesowała się również literaturą i malarstwem, była członkiem Towarzystwa Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Urodziła ośmioro dzieci. We wrześniu 1939 roku wraz z mężem została rozstrzelana przez wkraczających do Przyłbic żołnierzy Armii Czerwonej.

Źródło:
Witold Przewoźny, "Jadwiga Szeptycka" [w Etnografowie i ludoznawcy polscy. Sylwetki, szkice biograficzne, t. 1, pod red. Ewy Fryś-Pietraszkowej, Anny Kowalskiej-Lewickiej, Anny Spiss, Kraków 2002.

W książce pt. Ziemiaństwo Wielkopolskie Andrzeja Kwileckiego można znaleźć ciekawe informacje na temat Szembeków i powiatu kępińskiego. Zainteresowanych odsyłam do lekturyusmiech
Aktualnie poszukuje jej dzieł w archiwach we Wrocławiu jak coś znajdę to dam znać. Ale w Siemianicach przypuszczam, że też coś mają.
 
wiedzma-margo
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 25-06-2009 13:13
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

bardzo jest ciekawe, to co piszesz.
 
ekoanna
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 25-06-2009 13:18
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Dziękuję za ten tekst
 
anolipe
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 25-06-2009 13:40
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

http://krymac.webpark.pl/index.html - tutaj można znależć wiele ciekwych zdjęć i informacji na temat Szembeków. Naprawdę warto przeczytać.usmiech

By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd.
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz
Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Wieża Bismarcka w Kę...
· Kępno - wieża ciśnień
· Wspomnienia o Drożkach
· Krawiec Lis z Kępna
· GOTTSCHLING - proszę...
· Architektura znacząca
· Nasza lokalna poezja
· Internet w Bralinie

Losowe tematy
· Ofiary i uczestnicy...
· Domanin.
· NIESÓB szkic geogra...
· Kierzno
· Wykopaliska w Nowej...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Wrzesień
Łęka Opatowska - karczma
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
43,337,599 unikalne wizyty