Zobacz temat
 Drukuj temat
GWARA WIELKOPOLSKA
Slawas
#21 Drukuj posta
Dodany dnia 14-03-2009 22:34
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Firlok - a jak to po polsku? usmiech
 
sirena32
#22 Drukuj posta
Dodany dnia 14-03-2009 23:01
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

łoński rok - poprzedni rok ,sosyski - parówki , utonkać-umoczyć,nygus -leń ,miec fefra - miec strach , ćmiki - papierosy , byc na fleku -być sprawnym ,dostać szplina- zwariować,pierdoły -głupstwa ,rojber-urwis , sztrykować-robić na drutach , heklówka -szydełko , klopnąć-sprzedać , frechowny-niegrzeczny , fyrtel-okolica,kąt ,kisownia-żwirownia ,haczka(dziabka)-motyka,klunkry- niepotrzebne rzeczy , papizgany-pijany , szporać-oszczędzać, szabelek-fasolka szparagowa , szagówki-kopytka ,sznytka-kromka chleba , chabas -mięso ,pierdoły - gółupoty , korbol- dynia , lajstnąć-kupić sobie coś , plyndze- placki ziemniaczane ,mycka-czapka, beretka - beret , szfele - podkłady kolejowe , bejmy - pieniądze , kibel- ubikacja , szlus-koniec , bajtel - dziecko , akuratnie -dokładnie , poruta- kompromitacja , rychtyk -dobrze , knebel - kij ,badejki - kąpielówki , westka- kamizelka ,laczki - pantofle ,młodzie - drożdze , redyski - rzodkiewki , cdn....
 
anolipe
#23 Drukuj posta
Dodany dnia 15-03-2009 11:36
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

To, co dzisiaj spotykamy najczęściej,co pozostało z gwary wielkoplskiej to przede wszystkim wymawiani: "o" zamiast "a"., "ó" zamiast "o"(cóś) "ej" zamiast "aj" (dej),dodawanie "ł" przed "o" (od-łod)

By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd.
 
sirena32
#24 Drukuj posta
Dodany dnia 15-03-2009 11:43
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Żyjemy w takim miejscu gdzie miesza się gwara poznańska i śląska( głównie naleciałości z opolskiego)są również spolszczone wyrazy niemieckie.Do tego dochodzi charakterystyczny akcent , u mnie trudny do wytępienia.usmiech
 
jodla_jodla
#25 Drukuj posta
Dodany dnia 15-03-2009 12:00
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Slawas napisał/a:
Firlok - a jak to po polsku? usmiech


właśnie....???
próbowałam kiedyś kupić firlok 300 km stąd na wschód i musiałam tłumaczyć językiem migowym Wink, ale nie dowiedziałam się w sumie jak się firlok nazywa
 
anolipe
#26 Drukuj posta
Dodany dnia 15-03-2009 12:05
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

"akcent" kojarzył mi sie zawsze ze śląskiem i wschodnią Polska, dopóki jadąc kiedyś pociągiem, po godzinnej rozmowie z pewną Panią usłyszłam, że pewie długo mieszkam w Niemczech ponieważ już akcent mam dziwny usmiech?

By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd.
 
dromme
#27 Drukuj posta
Dodany dnia 15-03-2009 12:10
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

jadąc do Warszawy lub do wschodniej części Polski na "firlok" należy powiedzieć "mątewko" - wiem od męża Wink.

Co jeszcze z nowinek, np. klamerki to u mojego męża spinki, słomka - rurka, knedle - pyzy, pyzy - buły drożdżowe itp. W ten sposób uczymy się sami od siebie Grin Grin Grin
 
voniu
#28 Drukuj posta
Dodany dnia 15-03-2009 13:42
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

sirena32 napisał/a:
łoński rok - poprzedni rok ,sosyski - parówki , utonkać-umoczyć,nygus -leń ,miec fefra - miec strach , ćmiki - papierosy , byc na fleku -być sprawnym ,dostać szplina- zwariować,pierdoły -głupstwa ,rojber-urwis , sztrykować-robić na drutach , heklówka -szydełko , klopnąć-sprzedać , frechowny-niegrzeczny , fyrtel-okolica,kąt ,kisownia-żwirownia ,haczka(dziabka)-motyka,klunkry- niepotrzebne rzeczy , papizgany-pijany , szporać-oszczędzać, szabelek-fasolka szparagowa , szagówki-kopytka ,sznytka-kromka chleba , chabas -mięso ,pierdoły - gółupoty , korbol- dynia , lajstnąć-kupić sobie coś , plyndze- placki ziemniaczane ,mycka-czapka, beretka - beret , szfele - podkłady kolejowe , bejmy - pieniądze , kibel- ubikacja , szlus-koniec , bajtel - dziecko , akuratnie -dokładnie , poruta- kompromitacja , rychtyk -dobrze , knebel - kij ,badejki - kąpielówki , westka- kamizelka ,laczki - pantofle ,młodzie - drożdze , redyski - rzodkiewki , cdn....


teraz, jak to czytam, przypomina mi się dzieciństwo! kiedyś tak właśnie mówiłem!!!
niestety szkoła wypleniła to skutecznie, ech...



aaaa - żona mi przypomniała - pyrki z myrdyrdą ( CO TO, NIE WIEM?), poćka (jaja zmąką i wodą), siaroki ( kluski z mleka po ocieleniu, z siary), prażonki ( uśtuchane - ugniecione ziemniaki z mąką ziemniaczaną i kulane i polane okrasą ze śkwarek), cdn.

Edytowano 1raz, ostatnia edycja 2009-03-15 18:41:35

 
Madzik83
#29 Drukuj posta
Dodany dnia 16-03-2009 09:09
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

a kto wie co to jest żarzonka Grin ???

i bez celu podąża w miejsca przez człowieka wzgardzone....usmiech
 
sirena32
#30 Drukuj posta
Dodany dnia 16-03-2009 10:52
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Moja babcia zarzonka mówiła na sień ,czyli korytarzyk
 
Madzik83
#31 Drukuj posta
Dodany dnia 16-03-2009 12:35
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

W Trzcinicy jeszcze inne pomieszczenie określa się tym terminem usmiech

i bez celu podąża w miejsca przez człowieka wzgardzone....usmiech
 
anp48
#32 Drukuj posta
Dodany dnia 16-03-2009 22:46
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

katon napisał/a:
ryćka - taboret
blaza - piłka nożna ale sam balon
szneka z glancem - bułka z makiem i lukrem
sznytka - kromka chleba
bana - lokomotywa
laćki - papcie
galat - zimne nóżki
tytka - papierowa torebka
szufla - łopata
ide na szage bez pole co by rychlej było usmiech powiedzenie dziadka

Uwaga!szneka to jest zawijana na kształt ślimaka drożdżówka.Na Pomorzu jest to urzędowa nazwa drożdżówki.Poch.od niem. die Schneke-ślimak.
Glanc -lukier
bana -pociąg



Podpis
 
anp48
#33 Drukuj posta
Dodany dnia 16-03-2009 22:49
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Bralin napisał/a:
W antrejce na ryćce stoi kartofel w tytce. usmiech

Popularniejsze są "...stoją pyrki w tytce"



Podpis
 
anp48
#34 Drukuj posta
Dodany dnia 16-03-2009 22:57
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

jodla_jodla napisał/a:
dzięki Anolipe - piękne Wink
przypomniało mi się, że moja ciocia do dzisiaj widuje jeszcze jak "szczony" biegają pod blokiem Wink

czy "fierlok" też pochodzi z naszej gwary?

Szczony czyli łobuzy,nieznośne chłopaki albo "kozoki"
Fierlok-u nas w domu zawsze nazywano to urządzenie"kwyrlokiem"i babcia,mama,ciotki mawiały...muszę rozkwyrlać mleko z maką.



Podpis
 
anp48
#35 Drukuj posta
Dodany dnia 16-03-2009 23:13
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

sirena32 napisał/a:
łoński rok - poprzedni rok ,sosyski - parówki , utonkać-umoczyć,nygus -leń ,miec fefra - miec strach , ćmiki - papierosy , byc na fleku -być sprawnym ,dostać szplina- zwariować,pierdoły -głupstwa ,rojber-urwis , sztrykować-robić na drutach , heklówka -szydełko , klopnąć-sprzedać , frechowny-niegrzeczny , fyrtel-okolica,kąt ,kisownia-żwirownia ,haczka(dziabka)-motyka,klunkry- niepotrzebne rzeczy , papizgany-pijany , szporać-oszczędzać, szabelek-fasolka szparagowa , szagówki-kopytka ,sznytka-kromka chleba , chabas -mięso ,pierdoły - gółupoty , korbol- dynia , lajstnąć-kupić sobie coś , plyndze- placki ziemniaczane ,mycka-czapka, beretka - beret , szfele - podkłady kolejowe , bejmy - pieniądze , kibel- ubikacja , szlus-koniec , bajtel - dziecko , akuratnie -dokładnie , poruta- kompromitacja , rychtyk -dobrze , knebel - kij ,badejki - kąpielówki , westka- kamizelka ,laczki - pantofle ,młodzie - drożdze , redyski - rzodkiewki , cdn....

Sirena:Sosyski-parówki poch.z francuskiego la saucisson de Strasbourg(wym.la sosisą de strasbur)kiełbaski podobne do naszych parówek



Podpis
 
anp48
#36 Drukuj posta
Dodany dnia 17-03-2009 00:04
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Inne jeszcze słowa i zwroty:
skorce-szpaki
szpernole-wróble
kuwiczki- czajki(ptaki)
barańskie kule-mieszkańcy Baranowa
kępińskie flaki-mieszkańcy Kępna
Kamsiadkorze-mieszkańcy Kamczatki
kul-ćwikła(w Baranowie)
świadectwo ze śtrajfką-świadectwo z paskiem
drzwije-drzwi(l.pojed.drzwij)
gdzie mosz to leżeć?-gdzie to leży?
wyćpij!-wyrzuć!
szwajsować,heftować-spawać
śrubsztok-imadło
falbanek-stół warsztatowy
raszpel-pilnik do drewna(bardzo ostry)
werk-mechanizm zegarka
ajzol-przedmiot żelazny bez nazwy podobnie jak wichajster(z niem wie heisst er) czyli jak on(to) się nazywa
ślojse-sluza-przepust wodny k/ogródków działkowych na przedłużeniu ul.Walki Młodych.Dziś slojsów juz nie ma.
borki-wąwóz zarosnięty drzewami i krzakami wzdłuż toru kolejowego za Muratorem
piekło i niebo-łąki na wylocie ul.Polnej(bagienno torfowe podłoże w nocy widać było palące się ogniki)



Podpis
 
anp48
#37 Drukuj posta
Dodany dnia 17-03-2009 01:20
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

ojla-bezmyslna,głupia baba(z niem.die Eule-sowa)
glapa-czarny duzy ptak np.gawron
absztyfikant,fatygant-zalotnik(fatiguer(fr)-męczyć się,nużyć,zadawać sobie trudu)
zakręcać-może oznaczać tez zalecać się.(wypowiedż ucznia:"...Cztan i Wilk zakręcali do Jagienki..."Wink
pucować buty-czyścić buty
karmelki,mele-cukierki
frajlauf-wolnobiezka w roweże
burka-zimowa kurtka
tośtok-wiatrak(kiedyś mielono w nim ziarno na makę)
tośtać-trzęść(czymś)
furt-ciągle(np.:jo mu godom nie paplaj tyle,a łon furt to samo)
uliczka-furtka na ulicę
sklep-piwnica
skład-sklep-miejsce zakupów



Podpis
 
krzychu70
#38 Drukuj posta
Dodany dnia 17-03-2009 11:04
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

[quote]voniu napisał/a:
[aaaa - żona mi przypomniała - pyrki z myrdyrdą ( CO TO, NIE WIEM?)



Ja znam nie pyrki, tylko ŚLEPE RYBY z myrdyrdą, czyli gęsta zupa ziemniaczana z zasmażkąGrin Pozdrowionka usmiech

Edytowano 2razy, ostatnia edycja 2009-03-17 11:06:47

 
efkama
#39 Drukuj posta
Dodany dnia 17-03-2009 17:54
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

a ja znam "Marcepany z myrdyrdami" ;-)))

wydaje mi się, że choć MY wielkopolanie to jednak mamy też dużo naleciałości śląskiej gwary ! co jest rczej naturalne biorąc pod uwagę bliskość naszych granic ;-)
 
Madzik83
#40 Drukuj posta
Dodany dnia 17-03-2009 19:25
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Moja babcia mówi:
- besiong - nasyp kolejowy
- szachta - jak tory biegną w dole
usmiech
A żarzonka - to tutaj wędzarnia usmiech

i bez celu podąża w miejsca przez człowieka wzgardzone....usmiech
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Kępno.Parafia Ewang...
· Wspomnienia Kępna.
· Obóz zagłady w Cheł...
· Wspomnienia "Krysi"...
· Kościół Ewangelicko...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,359,998 unikalne wizyty