Zobacz temat
 Drukuj temat
Akcja: Nabożeństwo ekumeniczne
wiedzma-margo
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 08:57
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Młodzi socjumowicze złożyli do Lokalnego Funduszu Młodych projekt, którego kulminacyjną częścią jest nabożeństwo ekumeniczne na cmentarzu E-A 1 listopada. Mamy nadzieję, że dostanie on dofinansowanie. Mamy zgodę Pastora. Wraz z Pastorem nabożeństwo zgodził się poprowadzić Ks. Sławek Nowak (znany również jako "Wawa"Wink.
Poniżej jest ekstrakt projektu:
"5.Streszczenie projektu

Celem projektu jest podtrzymanie żywej pamięci o ludziach pochowanych na cmentarzu ewangelickim a także zwrócenie uwagi mieszkańców Kępna na wielokulturową tradycję tego miasta, w tym w szczególności na społeczność ewangelicką, która kiedyś licznie zamieszkiwała w naszym mieście i mieszka tu do dzisiaj.

Kulminacyjnym momentem projektu będzie zorganizowanie ekumenicznego nabożeństwa na cmentarzu ewangelickim. Pastor i ksiądz modliliby się wspólnie z mieszkańcami gminy Kępno za dusze zmarłych. Chcemy by wtedy cmentarz wyglądał pięknie ? rozświetlimy go jednokolorowymi zniczami, nauczymy się śpiewać jedną pieśń wykorzystywaną podczas modlitw ekumenicznych w Taize.

Żeby to spotkanie miało sens, musimy się do niego przygotować ? chodzi tu o zarówno uporządkowanie cmentarza, jak i zwiększenie naszej wiedzy o nim, by pamięć mogła być zachowana także w naszym pokoleniu. Dlatego też zamierzamy się spotkać z emerytowanym grabarzem tego cmentarza, żeby oprowadził nas po cmentarzu i opowiedział nam, co pamięta o ludziach pochowanych tam i miejscach pochówku, bo wiele nagrobków ukrytych jest nadal pod warstwą ziemi.

Po uroczystości na cmentarzu oczywiście musimy posprzątać."

6.Cel projektu:

Głównym celem projektu jest podtrzymanie pamięci o wielokulturowej tradycji naszego miasta. Realizując go mamy nadzieję, że:
- i my i inni dowiemy się więcej o zamieszkujących naszą gminę kiedyś i dziś protestantach, o relacjach pomiędzy tą społecznością a katolikami, oraz o losach tego cmentarza.
- uratujemy ten cmentarz przed zniszczeniem
- zaszczepimy w innych ludziach miłość i szacunek do tego miejsca
- sprawimy, że w naszej gminie będzie działo się cos ciekawego
- mamy nadzieję, że przyczynimy się do tego, że ludzie w naszej gminie będą bardziej otwarci i tolerancyjni

7. Dlaczego ten projekt jest ważny dla Was?
Powodów jest kilka:
- podoba nam się cmentarz ewangelicki i nie możemy patrzeć na to jak niszczeje
- włożyliśmy już wiele pracy w ratowanie go
- chcemy wiedzieć o nim i o ludziach tu pochowanych jak najwięcej
- chcemy, aby inni dostrzegli to co my i też zainteresowali się tym miejscem oraz społecznością ewangelicką
- nie lubimy nietolerancji ? chcemy by ludzie w naszym mieście byli otwarci
- chcemy zrobić coś fajnego i wyjątkowego?

8. Dlaczego ten projekt jest ważny dla lokalnego środowiska?
Projekt ten jest ważny dla lokalnego środowiska bo:
- pokaże, że przedstawiciele innych wyznań żyli i żyją w Kępnie ? zwiększy się świadomość mieszkańców gminy.
- sprawi, że ludzie będą bardziej otwarci bo poznają inne wyznanie z bliska,
- zachowana i uczczona zostanie pamięć o zmarłych ,
- poprawi się wygląd i wizerunek cmentarza,
- mamy nadzieję, że zmieni się stosunek do tego miejsca obecnych mieszkańców miasta i przestaną go dewastować i zaśmiecać
- my zdobędziemy nowe doświadczenia, nauczymy się organizować wydarzenie lokalne,
- pogłębi się nasza wiedza o historii gminy, cmentarza i znajomość wyznania ewangelicko-augsburskiego,
- inni ludzie będą mogli wsiać udział w wyjątkowym wydarzeniu

9. Opis projektu
Najpierw omówimy projekt z pastorem i księdzem (mamy wstępne zgody). Potem ogłosimy plan działania na stronie www.socjum.pl , gdzie pewnie przyłączą się do nas inni użytkownicy. Następnie, w jedną sobotę, spotkamy się na cmentarzu, by go posprzątać przed uroczystością, dokonać koniecznych napraw oraz zaplanować szczegóły. Tego dnia na koniec akcji zaprosimy starszego Pana, który był grabarzem by oprowadził nas po cmentarzu i opowiedział to co pamięta, a my nagramy to co mówi dyktafonem.
Po akcji umieścimy zdjęcia na stronie socjum i jak się da wrzucimy pliki z nagraniem, jak nie, to napiszemy co nam opowiadał.
Modlitwę ekumeniczną zorganizujemy 1 listopada wieczorem, bo wtedy ludzie chętnie odwiedzają cmentarze ale nic się nie dzieje. Uroczystość nagłośnimy na stronie internetowej socjum, damy informacje do lokalnej prasy i radia oraz poprosimy by księża rozgłosili to w kościołach. Zapalimy znicze, zaśpiewamy razem pieśń, by stworzyć wyjątkową atmosferę. Zadbamy by relacja z niej pojawiła się w mediach i na stronie socjum. Tydzień po uroczystości dokładnie wysprzątamy cmentarz.

10. Harmonogram działań
24 października 2009r. (koniec 2 tygodnia ) sprzątanie cmentarza i spotkanie z panem grabarzem
1 listopada 2009r (3 tydzień) spotkanie ekumeniczne
7 listopad 2009 (4 tydzień)wielkie sprzątanie"
 
efkama
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 10:33
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Wiedźmo świetnie napisane no i pomysł przedni o czym już zresztą dawno mówiłam !
 
melon92
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 15:21
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Dobry pomysł, jestem za.
 
efkama
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 17:04
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Jak już napisałam pod ogłoszeniem związanym z planem prac na najbliższe tygodnie uważam, że należałoby dograć jak najszybciej wiele szczegółów i rozpropagować w szkołach, że takie nabożeństwo będzie miało miejsce . Wiedźmo a kiedy będzie wiadomo, czy będą na to fundusze ? Pastorze myślę, że wskazane byłoby , żeby Pastor odniósł się w jakiś sposób do tego pomysłu w kwestii dotyczącej terminu, godziny itp
 
PastorKuhn
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 19:48
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Tak jak pisała Wiedźma jestem jak najbardziej za tym nabożeństwem, jeśli chodzi o czas to ma być to już po zmroku, a tak naprawdę to trzeba ustalić jeszcze z pozostałymi księżmi.
 
kas88
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 20:37
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

ja też jestem za nabożeństwem i za tym że ma być w godzinach popołudniowych! i też uważam że powinno sie odbyć w dzień 1. listopada.
 
kempen
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 20:41
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

ja też jestem za nabożeństwem, po zmroku, takim, żeby brało za serca, żebyśmy byli tam razem, katolicy i ewangelicy i nawet Ci, których groby dziś sprzątamy, bo to przecież okolice czasowe Dziadów. Wiem, że Wiedźma mocno obstaje przy 1 listopada, ja w sumie też a napisałem o możliwym 2 listopada ponieważ jeden z naszych aktywnych użytkowników uważał, że to lepsza data.
 
efkama
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 20:48
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

jestem zdecydowanie przeciwna 2 listopada ponieważ :
- 1-go listopada jest wielu przyjezdnych odwiedzających groby bliskich
- 2-gi listopada to poniedziałek czyli dzień pracy i nie dość, że ludzie będą tylko przemykać na cmentarz żeby uprzątnąć groby i zapalić znicz to jeszcze na dodatek dzień pracy ograniczy możliwość uczestnictwa niektórym osobom w nabożeństwie
- 1-go listopada w związku z powyższym możemy liczyć na większą ilość uczestników no i ten nastrój ... niepowtarzalny ani dzień przed ani dzień po
 
kempen
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 20:50
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

i jeszcze jedno, uważam, że nawet jeżeli nie dostaniemy funduszy z LFM to i tak warto taką akcję zrobić. Byłaby podsumowaniem naszego pierwszego (i przy błogosławieństwu Pastora - nie ostatniego!!!) roku działalności na cmentarzu EA w Kępnie. Mamy już trochę zniczy od Panarysia, które dał nam bodajże w Maju, Anolipe zbiera puste opakowania po starych zniczach, wykopanych na cmentarzu też chyba po to, żeby je kiedyś zapalić więc trochę starań i może damy radę sami ALE prosimy ludzi decydujących o przyznaniu nam dotacji o pomoc.
 
wiedzma-margo
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 21:05
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

jak najbardziej jestem za tym by to robić tak czy owak - najwyżej przyjdziemy z własnymi zniczami. A co do daty - uważam, że wieczór 1 listopada byłby lepszy. Więcej ludzi jest na cmentarzu, piękny nastrój zadumy. Uda nam się to wszystko. Poprosiłam ks. Sławka, aby załatwił jakiś zespół religijny, który zapewni nam oprawę muzyczną (oczywiście wszystko będzie stosowne do miejsca i czasu).
 
kempen
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 21:15
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

zespół, mikrofon, ewentualne światło by to podłączyć, jak będzie padać to zadaszenie. To też będzie trzeba załatwić. Jak się uda to będzie świetnie.
 
PastorKuhn
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 20-09-2009 21:36
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Skontaktuje się z ks. Nawrockim, którego nie możemy pominąć, i coś zaczniemy ustalać, zaś Wiedźma niech prześle mi nr do ks. Sławka.
 
wiedzma-margo
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 03-10-2009 10:24
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Wczoraj, tj 02 pażdziernika 2009 spotkaliśmy się w trójkę z Ks. Sławkiem Nowakiem, Pastorem Michałem Kuhnem. Wszepnie ustaliliśmy co następuje:
- nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się 1 listopada 2009 o godz 19.00 na cemnatrzu EA w Kepnie przed grobowcem von Borcke.
- prowadzone będzie przez trzech kapłanów: Pastora, księdza Sławka i ks. Proboszcza Nawrockiego
- duchowni ustalą między sobą scenariusz nabożeństwa.
- z oprawy muzycznej będą: chłopaki z gitarami, którzy zagrają "zapalmy świeczkę" Dżemu oraz skrzypek (zimek - pamiętasz, że miałeś się spytac o pana K.?). Jeżeli chodzi o nagłośnienie, Pastor ma swój sprzęt, choc jest aktualnie zepsuty. Sprzęt ma własny akumulator (noie potrzebuje agregatu). Jeśli Pastorowi nie uda się sprzętu naprawić pomożemy coś skombinować...
- oświetlenie: znicze, pochodnie (ks. Sławek załatwia, jak mu się nie uda, my to zrobimy), oświetlenie punktowe grobowca i drzew wokół niego - socjum załatwia i montuje (z tego co wiem efkama ma już załatwiony agregat, co z reflektorami?)
- sceneria: oprócz naturalnego uroku cemnatrza dużo nie trzeba: efkama załatwiła namiot, by duchownym na głowę nie kapało, jakby pogoda nie dopisała. Drzwi i ich obramowanie, gdzie są odwrócone krzyże, zakryjemy surowym płótnem (konsultowane z plastykiem). Postawimy prosty krzyż. I tyle.Przygotowanie scenerii i oczywiście posprzatanie cmenatrza to rola socjum.
Na razie tyle. Czekamy na scenariusz, by wiedziec gdzie oprócz przygotowań będziemy potrzebni podczas samej ceremonii - na pewno do trzymania pochodni...
- Nagłosnienie akcji: wyślemy zaproszenia do "oficjeli", sponsorów socjum etc. (Sirena - masz jeszcze naszą listę wysyłkową z wystawy?) Musimy obgadać wzrór zaproszenia i związne z nim koszty. Nagłośnione w kościołach bedzie (ogłoszenia duszpasterskie) oprócz tego efkama pomyśl o lokalnej prasie... Może zrobimy też plakaty metodą chałupniczą (ksero) aby rozwieśić w szkołach i instytucjach...

Edytowano 3razy, ostatnia edycja 2009-10-03 10:38:40


 
efkama
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 03-10-2009 10:52
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

małe sprostowanie ! namiot załatwiła sirena z wujtem Sarnowskim za co bardzo serdecznie dziękujemy usmiech
a jeśli chodzi o oświetlenie to baranowska straż wraz z agregatami udostępnia nam jupitery czy coś w tym stylu i zobowiązała się obsługiwać i agregaty i oświetlenie. Teraz trzeba się tylko z nimi spotkać na EA i uzgodnić szczegóły ! myślę, że dzisiaj po koncercie dojdziemy do jakichś zgodnych wniosków jak my to widzimy i będzie można działać dalej !
wiedźmo czy nadal optujemy przy jednokolorowych zniczach ?

nagłośnienie w prasie - jak tylko będę wiedziała jakieś konkrety to tradycyjnie będę rozsyłać artykuły usmiech

Jeszcze jedno co mi przyszło na myśl ...
Przydałoby się całe nabożeństwo profesjonalnie sfilmować na pamiątkę a nie tylko fotki. Może mamy na socjum zalogowanego kogoś kto ma bezpośredni kontakt z wideofilmowaniem ? Wiadomo, że funduszy nie mamy więc byłoby to za Bóg Zapłać no i satysfakcję z dobrego uczynku usmiech można by ewentualnie udostępnić do sprzedaży płyty z nabożeństwa z czego przychód byłby tylko i wyłącznie filmującego. Myślę, że socjumowicze chętnie zaopatrzyli by się w takie płyty na pamiątkę usmiech
 
wiedzma-margo
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 03-10-2009 11:32
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

super efkamausmiech i dzięki sirena usmiechMyślę, że jednokolorowe... Najładniej wygląda...

Edytowano 1raz, ostatnia edycja 2009-10-03 11:32:57


 
straz22
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 03-10-2009 11:35
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Ja bym dał biało-czerwoneusmiech

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny. Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
 
efkama
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 03-10-2009 11:37
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

straż wg mnie to nie te święto
jestem za dwoma kolorami do wyboru : albo zieleń albo białe !
 
wiedzma-margo
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 03-10-2009 12:03
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

żółte ( w odcieniu pomarańczu) jak strona też ok
 
Slawas
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 03-10-2009 12:13
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Trzeba poprosić Irka Czechlowskiego z TV SUD, on się zajmuje zawodowo kręceniem, ma wiedzę i odpowiednie doświadczenie. No i własny sprzęt również.
 
efkama
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 03-10-2009 12:24
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

to już jest jakiś pomysł Slawas usmiech
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Barbara Piasecka Jo...
· Mechnice szkic geog...
· Znalezione
· Remiszówka.
· Kępno.Wodociągi.
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,376,403 unikalne wizyty