Zapraszamy do Wieruszowa!

Użytkownicy
· Gości online: 6


· Użytkowników online: 0

·Ostatnio widziani:

· Łącznie użytkowników: 1,332
· Najnowszy użytkownik: piotr placzkowski
Losowa fotografia
Poświęcenie obelisku i alei
Poświęcenie obelisku i alei
Pólko - Kościół NMP dziś ....
Szybkie linki
_Old_Mapa nazw miejscowych Kępna i okolic
Kepno - nazwy miejscowe 1

Musisz zalogować się, aby móc dodać znacznik.

O mapie Zarówno użytkownikom naszej strony jak i członkom naszego stowarzyszenia nie jest obca troska o ocalenie szeroko pojętej kultury materialnej naszej Małej Ojczyzny. Uważamy, że równie ważna jest kultura niematerialna związana z naszym lokalnym językiem, zwyczajem, wiarą lub tradycją. Dlatego istotne wydaje nam się nie tyle zachowanie co zebranie i zewidencjonowanie Nazw Miejscowych samego Kępna, a później także szeroko pojętych okolic miasta. Nazwy miejscowe Kępna i Jego okolicy tworzone były zgodnie z przyjętymi w języku polskim zasadami tzn. ich treść lub znaczenie wywodzono od np. cechy krajobrazu lub zajęcia ludzi zamieszkujących dawniej konkretny teren. W chwili obecnej nie ma wystarczającej ilości źródeł aby w jakikolwiek sposób sklasyfikować nasze lokalne nazwy ze względu na ich znaczenie. Być może informacje, które zdobędziemy pozwolą na stworzenie jakiegoś opracowania. Zebranie jak największej ilości danych związanych z Nazwami Miejscowymi jest w naszym zamyśle pierwszym krokiem prowadzącym do opracowania przez kepnosocjum.pl oraz Stowarzyszenie Socjum Kępno i Okolice Mapy Historycznej Kępna i Okolic.

W jaki sposób podzielić się swoją wiedzą dotyczącą nazw własnych – wystarczy użyć znacznika i w odpowiedni sposób go opisać, warto też wtedy swój wpis odnotować w komentarzach pod mapą, określając jaką nazwę się dodało.

Przypominamy, że głównym celem zamieszczenia mapy jest zdobycie informacji związanych z Nazwami Miejscowymi, można również umieszczać na niej historyczne obiekty ale tymi zajmiemy się w czasie późniejszym. Nie celowe jest umieszczanie na mapie znaczników związanych ze współczesnym Kępnem, np. stacji benzynowych czy bibliotek.

Źródłem do niektórych nazw była książka „Z Dziejów Kępna” Wacława Kokocińskiego i Jana Kurzawy, której fragmenty mówiące o nazwach własnych umieszczę się pod tym linkiem: https://www.kepnosocjum.pl/photogallery.php?photo_id=23169

Jeżeli ktoś zna jakiekolwiek nazwy miejscowe niemieckie lub żydowskie proszę również o ich podanie.

Oto kilka nazw, których nie udało nam się umiejscowić: Bulnik, Łysa Góra, Świński Dół. Przypominam, że część pozostałych nazw została umieszczona orientacyjnie więc prosimy o poprawki.
Ocalmy historię naszej małej ojczyzny!
Uwaga: Wszelkie uwagi, błędy, sugestie dotyczące działania samej mapy prosimy zgłaszać w TYM temacie na forum
Komentarze
217 #40 wlodek333 29/03/2011 10:27   
A kto sobie przypomina nazwe Chanobry pozdrowienia
38 #39 fdhbladek 24/02/2011 19:35   
Wydaje mi się, że powinno być Trzcionka a nie Trzciąka.
2 #38 Mustava 08/02/2011 09:34   
Na TEJ mapie także widnieją ciekawe nazwy - Neuewelt (Nowy Świat ?), Strzunka, Vw Fanewice (Folwark Fanewice ? ), Oszyn (Osiny ?)
95 #37 panrysio 29/01/2011 02:06   
W książce "Z dziejów Kępna" Kurzawy i Kokocińskiego znalazłem takie opisy miejsc, o których w opisie pod mapą napisano, że nie udało się ich umiejscowić. Mam nadzieję, że się tu z kimś nie zdubluję. A więc: "Bulnik" to ogrody przy trakcie do Rychtala, "Łysa Góra" to piaskownia w kierunku Chojęcina, natomiast "Świński Dół" to miejsce, gdzie dawniej było targowisko, obecnie Plac Wolności.
Przy okazji ustalania położenia różnych miejsc, chciałbym spytać, czy ktoś ma jakieś pojęcie, gdzie jest miejscowość o nazwie Sciupka (ewentualnie Ściupka, Ściupek, Ciupek lub podobne). W XIX wieku był tam wiatrak (lub młyn).
184 #36 marcel0630 27/01/2011 21:34   
witam
moze przydało by się zaktualizować tę mapę o aktualne nazwy ulic
pozdrawaim usmiech
18 #35 macieeeko 20/01/2011 18:14   
zaznaczcie "stary" i "nowe" (szkoly)
27 #34 Piotrek880129 13/01/2011 14:14   
Między torami do elewatora a obwodnicą kolejową za Rembetem znajdują się tzw.Bagna.Kiedyś były tam łąki ale lata zaniedbań zrobiły swoje.Co ciekawe w stawie który se tam znajduje stoi czynny słup energetyczny.
95 #33 panrysio 13/01/2011 01:37   
Ewka, Planty to najwyraźniej była ulica Lipowa. Faktycznie, na rogu Warszwaskiej był tam kiedyś jakiś "kiosik" z piwem. Ogródek Jordanowski był natomiast w tym miejscu, gdzie dziś jest budynek Sądu.
Potwierdzm również informację adamkaz1. Besiąg to ścieżka wzdłuż wykopu kolejowego od parku do wiaduktu przy cmentarzu. Swoją drogą taka nazwa występuje chyba tylko w Kępnie, podobnie jak słowa: kafer, wózyk, gwózdek albo kiosik.
8 #32 sirena32 12/01/2011 19:07   
Aleje Marcinkowskiego przed wojną nazywano Promenadą.
42 #31 anolipe 12/01/2011 14:14   
grzgrz, my to nazywaliśmy Żabim Oczkiem
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
44,483,442 unikalne wizyty