Zapraszamy do Wieruszowa!

Użytkownicy
· Gości online: 5


· Użytkowników online: 0

·Ostatnio widziani:

· Łącznie użytkowników: 1,332
· Najnowszy użytkownik: piotr placzkowski
Losowa fotografia
Szybkie linki
_Old_Mapa nazw miejscowych Kępna i okolic
Kepno - nazwy miejscowe 1

Musisz zalogować się, aby móc dodać znacznik.

O mapie Zarówno użytkownikom naszej strony jak i członkom naszego stowarzyszenia nie jest obca troska o ocalenie szeroko pojętej kultury materialnej naszej Małej Ojczyzny. Uważamy, że równie ważna jest kultura niematerialna związana z naszym lokalnym językiem, zwyczajem, wiarą lub tradycją. Dlatego istotne wydaje nam się nie tyle zachowanie co zebranie i zewidencjonowanie Nazw Miejscowych samego Kępna, a później także szeroko pojętych okolic miasta. Nazwy miejscowe Kępna i Jego okolicy tworzone były zgodnie z przyjętymi w języku polskim zasadami tzn. ich treść lub znaczenie wywodzono od np. cechy krajobrazu lub zajęcia ludzi zamieszkujących dawniej konkretny teren. W chwili obecnej nie ma wystarczającej ilości źródeł aby w jakikolwiek sposób sklasyfikować nasze lokalne nazwy ze względu na ich znaczenie. Być może informacje, które zdobędziemy pozwolą na stworzenie jakiegoś opracowania. Zebranie jak największej ilości danych związanych z Nazwami Miejscowymi jest w naszym zamyśle pierwszym krokiem prowadzącym do opracowania przez kepnosocjum.pl oraz Stowarzyszenie Socjum Kępno i Okolice Mapy Historycznej Kępna i Okolic.

W jaki sposób podzielić się swoją wiedzą dotyczącą nazw własnych – wystarczy użyć znacznika i w odpowiedni sposób go opisać, warto też wtedy swój wpis odnotować w komentarzach pod mapą, określając jaką nazwę się dodało.

Przypominamy, że głównym celem zamieszczenia mapy jest zdobycie informacji związanych z Nazwami Miejscowymi, można również umieszczać na niej historyczne obiekty ale tymi zajmiemy się w czasie późniejszym. Nie celowe jest umieszczanie na mapie znaczników związanych ze współczesnym Kępnem, np. stacji benzynowych czy bibliotek.

Źródłem do niektórych nazw była książka „Z Dziejów Kępna” Wacława Kokocińskiego i Jana Kurzawy, której fragmenty mówiące o nazwach własnych umieszczę się pod tym linkiem: https://www.kepnosocjum.pl/photogallery.php?photo_id=23169

Jeżeli ktoś zna jakiekolwiek nazwy miejscowe niemieckie lub żydowskie proszę również o ich podanie.

Oto kilka nazw, których nie udało nam się umiejscowić: Bulnik, Łysa Góra, Świński Dół. Przypominam, że część pozostałych nazw została umieszczona orientacyjnie więc prosimy o poprawki.
Ocalmy historię naszej małej ojczyzny!
Uwaga: Wszelkie uwagi, błędy, sugestie dotyczące działania samej mapy prosimy zgłaszać w TYM temacie na forum
Komentarze
288 #30 ajgor 12/01/2011 09:56   
Inna nazwa Osiedla 700-lecia - Nowa Wieś
4 #29 efkama 12/01/2011 09:50   
tutaj już jest tyle nowych wiadomości, że można by tę mapkę uzupełnić może Wink kempen krzyk
10 #28 grzgrz 11/01/2011 22:50   
tak ze 100 m na wschód od skrzyżowania Dworcowej i Przemysłowej, na przedłużeniu Dworcowej - staw Pawie Oczko - nad którym testowaliśmy kto dłużej wytrzyma z pijawką na ręce usmiech
47 #27 Andrew58 11/01/2011 19:46   
chodziło się "Na Gazownie",były tam nieużytki na których grało się w piłkę palanta i pikra
4 #26 efkama 11/01/2011 09:05   
kempen napisał/a:
Dodałbym "Planty"

czyli ogródek jordanowski usmiech
130 #25 adamkaz1 11/01/2011 00:23   
Były jeszcze Małe Doły - żwirownia za cmentarzem i za wiaduktem nad torami do Rychtala, oraz Duże Doły żwirownia na końcu ulicy Paderewskiego (Osiedle Przemysława), ale o tym już pisano.
"Besiągiem" nazywano chyba nasyp kolejowy za Dużym Parkiem.
Staw za Mleczarnią nazywano 'Stawem Lisa" od nazwiska ówczesnego dyrektora mleczarni
Las po południowej stronie Mianowic za torami kolejowymi do Kluczborka to były "małe i duże borki". To tyle na razie co pamiętam.
6 #24 Dominik Makosch 09/01/2011 19:08   
z informacji od Zdziwaka:
"Dodałbym "Planty" czyli małą lipową alejkę między Warszawską a Marcinkowskiego z słynnym kioskiem piwnym P.Niechciała.
Plac Strażacki -tam stoi teraz prokuratura. Było to miejsce ćwiczeń straży pożarnej, wieży do ćwiczeń strażackich, składowisko drewna a właściwie desek i nasze miejsce zabaw i gry w palanta.Tam gdzie także jest teraz prokuratura, od strony grobli, był plac zabaw. Ul. Marcinkowskiego, na tym odcinku, była wtedy na nasypie a wymienione miejsca w pewnej części były pozostałością po stawie młyńskim. Gdy dokładnie przepatrzysz mapy to zarówno Warszawska jaki Marcinkowskiego były na grobli. "
6 #23 Dominik Makosch 09/01/2011 16:50   
bonobo napisał/a:
w latach 60 i 70-tych w radiu leciało bardzo popularne słuchowisko "W Jezioranach". Opowiadało o życiu mieszkańców wsi Jeziorany na Mazurach a właściwie na Warmii.Była to wtedy najbardziej znana wieś polska....

"W Jezioranach" chyba do dzisiaj nadawają, podobnie jak "Matysiaków" http://pl.wikiped...ezioranach mój ojciec i jednego i drugiego słucha od zawsze.
101 #22 bonobo 09/01/2011 15:14   
kempen napisał/a:
pochodzenie nazwy Jeziorany wywodzi się z tego co wiem od faktu, iż osiedle 700 lecia było w dużej mierze zamieszkiwane przez ludność napływową z terenów wiejskich - dlaczego połączono wyraz "Jeziorany" ze środowiskiem wiejskim - nie wiem. W Śremie jest osiedle Jeziorany i jest to chyba jego oficjalna nazwa no i jest jeszcze miejscowość Jeziorany na Mazurach.

w latach 60 i 70-tych w radiu leciało bardzo popularne słuchowisko "W Jezioranach". Opowiadało o życiu mieszkańców wsi Jeziorany na Mazurach a właściwie na Warmii.Była to wtedy najbardziej znana wieś polska....
54 #21 anp48 09/01/2011 02:06   
Lasek Cióśkiego,ok.100 x 200 m,a w środku grobowiec z pocz.XXw (w latach 50-tych był już otwarty)a przy nim wielki głaz z napisem po niemiecku informujący,ze tu spoczywa Tschuschke... własciciel majatku Mianowice.Ten lasek usytuowany był a może i jest nadal ok 200 m na lewo od szosy Kepno-Wieruszów i ok 500 m od Mianowic.Do tego lasku prowadziła droga wysadzana brzozami,która od granicy lasu przechodziła w ścieżkę i wiodła na przeciwległy jego skraj.Tu ukazywał się widok pól żyta a pośród nich jeszcze jeden podobnej wielkości ale już bezimienny lasek,do którego nie było drogi.Dystans jaki dzielił oba te laski to ok 300 m
Kisownia czyli żwirownia miejsce kopania piasku,żwiru znajdowała się na wzniesieniu ok 400 m na prawo od szosy Kepno-Wieruszów i ok 800m od nasypu kolejowego.
Kawałek dalej był oznaczony na rogach kwadratowymi płytami teren lądowiska dla samolotów (kukurużników,Anów,sanitarnych helikopterów)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
44,487,468 unikalne wizyty