Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Franciszek Kirło-Nowaczyk
Kepno-socjum
Urodził się 23.09.1907r. w Hiltrop (Westwalia) jako syn górnika emigranta - Wincentego i Jadwigi z Safatów. W 1914 roku wraz z rodziną wrócił do Polski. Po skończeniu studiów rozpoczął pracę jako nauczyciel. W czasie okupacji działał jako szef propagandy i agent wywiadu AK na terenie tzw. Kraiku Rychtalskiego . W 1945 roku wrócił z Maklemburgii, gdzie został przymusowo wywieziony w 1944 r. , do Żurawińca. Od 1947 roku do emerytury Franciszek Kirło-Nowaczyk pracował na stanowisku kierownika szkoły w Łęce Mroczeńskiej.
Debiutował w 1923 roku jako poeta i prozaik. Pod pseudonimem Adama Kirło wydał w Wilnie w 1927r. zbiór wierszy pt.: Biała lutnia . Pisywał do rozgłośni poznańskiej Polskiego Radia reportaże o charakterze regionalnym i słuchowiska dla wsi. Tworzył wiersze dla dzieci. Po wojnie publikował swe utwory (poezja, proza, publicystyka) w takich czasopismach jak: Wieś , Nowa Kultura , Twórczość , Zielony Sztandar , Dziś i Jutro , Życie Literackie , Południowa Wielkopolska . W 1949r. jego wiersze wydane zostały w zbiorze pt.: Chleb powszedni , a 1958r. w Poznaniu ukazała się powieść Szkoła przy topolowej drodze . Utwór ten przedstawiał życie i działalność Ewarysta Estkowskiego - pedagoga XIX wieku. W roku 1968 ukazały się jego wspomnienia pt.: Między Prosną a Widawą dotyczące kępińsko-namysłowskiej działalności AK.
Szczególną pozycję w publicystyce Kirło-Nowaczyka zajmują artykuły o tematyce regionalnej oraz felietony zamieszczane w miesięczniku Południowa Wielkopolska sygnowane pseudonimem Mateusz Zgrzebło.
Wśród kilkudziesięciu publikacji na uwagę zasługują artykuły: Skarby na poddaszu , O okupowanym Rychtalu , Kępno pod jarzmem swastyki oraz Leśniczówka Wesoła . Wiele zainteresowania wśród czytelników wzbudziły artykuły Piękne hobby i smutny epilog o bibliofilu Feliksie Wężyku z Mroczenia, właścicielu pałacu, w którym obecnie mieści się nasze gimnazjum.
Franciszek Kirło-Nowaczyk za swoją twórczość był wielokrotnie wyróżniany nie tylko odznaczeniami literackimi, ale i państwowymi. Wystarczy tutaj wspomnieć o Złotym i Srebrnym Krzyżu Zasługi, Medalu X-lecia PRL czy Odznace Zasłużonego Działacza Kultury.
Za to, że był w AK władze odmówiły mu wyższych wyróżnień.
Pisarz zmarł 6 kwietnia 1975 r. w Łęce Mroczeńskiej, a pochowany jest na cmentarzu w Kępnie.


Dodane przez: gratia79
  Ocena: Brak
Data: 09/09/2009 11:19   Komentarzy: 1
Wymiary: 170 x 266 pikseli   Liczba wyświetleń: 1693
Rozmiar pliku: 6.63kB     
      
   
Komentarze
132 #1 madzik83 09/09/2009 19:32   
http://franciszekkirlo-nowaczyk.prv.pl/
uzupełnienie informacji wraz z fotkami
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Krążkowy.Szkoła Pod...
· zniknęła strona int...
· Historia Chojęcina.
· Kościół w Kozie Wie...
· Wojskowa Organizacj...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,360,033 unikalne wizyty