Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA BRALIN -> Pólko - Kościół NMP dziś .... Poprzednie Następne
„Trzy okazy Pólka – lipa, klon, jesion”
Kepno-socjum

Od lewej, jak na załączonej fotografii:
Lipa drobnolistna: obwód 469 cm, wysokość 24 m;
Klon zwyczajny: obwód 255 cm, wysokość 20 m;
Jesion wyniosły: obwód 282 cm, wysokość 22 m.
Na fotografii złudzenie perspektywy wyższości klona nad jesionem, ale to tylko złudzenie.
Wg porównania wysokości klona - wysokość wieży z krzyżem to ok. 20 m (dokładny pomiar do uzupełnienia.
Ponadto, jeśli już o wysokości, to "Pólko" leży na wysokości terenu 186 m npm. poziom terenu wokół kościoła pw. św. Anny
w Bralinie to 179 m npm. Szczyt widocznej z "Pólka" Kobylej Góry to już 284 m npm., czyli 98 m wyżej od terenu "Pólka".

Wszystkie te trzy drzewa w swoim gatunku kwalifikują się na pomniki przyrody wg kryteriów określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 4 grudnia 2017 r. (kryterium: minimum obwodu w najwęższym miejscu na wysokości poniżej 1,3 m, licząc od najwyższego miejsca przy gruncie: lipa - 300 cm, klon - 250 cm, jesion - 150 cm). Drzewa są żywymi świadkami trwania najbardziej znanego zabytku Ziemi Bralińskiej w Polsce, Europie i na świecie - największego drewnianego kościoła Wielkopolski - „Na Pólku”, a także wszystkich nabożeństw i odpustów w czasie ich żywota.
Wiek żywych drzew jest trudny do oszacowania (szacuje się głównie wg pomiaru obwodu, przy drzewach ściętych, jak wiadomo, liczy się ilość słoi odpowiadającej wiekowi drzewa), bowiem gabaryty drzewa zależą od wielu czynników: warunków wodno-gruntowych, naświetlenia, otaczającego klimatu, zanieczyszczenia środowiska etc. Są specjalistyczne metody dendrologiczne oszacowania wieku, w tym z użyciem urządzeń. Tutaj zupełnie poglądowo, na podstawie podanych powyżej obwodów i porównania ich do innych drzew w danym gatunku, a przedstawionych w różnych opracowaniach dostępnych
w Internecie, można określić wiek drzew: lipa ok. 200 – 250 lat, klon i jesion ok. 100 -150 lat. Profesjonalną opinię w tym zagadnieniu pozostawiam ekspertowi z zakresu dendrologii.
Tutaj ciekawostka: w internecie funkcjonuje portal z algorytmem do obliczania wieku drzewa na podstawie danych – gatunku
i obwodu … wg tego portalu wiek lipy określa się na tyle lat, co wiek kościoła „Na Pólku”….
Jak widać na fotografii wysokość lipy (po lewej) przewyższa wysokość wieży kościoła z krzyżem na szczycie, do którego przymocowana jest instalacja odgromowa, jak i na całym kościele. Pozostałe dwa drzewa zbliżają się wysokością do wysokości wieży. Można raczej przyjąć, że drzewa są wsparciem odgromowym dla naszego kochanego „Pólka”. Jednak podczas burz
z wyładowaniami atmosferycznymi nie należy się pod nimi chronić – wnętrze kościoła jest bezpieczniejsze i od ponad
3 wieków pod opieką Matki Boskiej Pólkowskiej.
Inna ciekawostka, zapewne znana zainteresowanym przyrodą: drzewa porozumiewają się, pomagają sobie po sąsiedzku ..... pod ziemią systemem korzennym i tutaj "Na Pólku" zapewne także, bo odległości są nieznaczne, więcej o tym w arcyciekawej książce "Sekretne życie drzew" - autor Peter Wohlleben:
https://www.empik.com/sekretne-zycie-drzew-wohlleben-peter,p1125876466,ksiazka-p?gclid=EAIaIQobChMI393co-nG8QIVlAWiAx0EvQ5cEAAYASAAEgL7vPD_BwE
.....
Na zakończenie tego opisu (szersze informacje dla niewtajemniczonych) należy podkreślić, że drzewa z otoczeniem są zadbane, przycięte w dolnych fragmentach korony (zmniejszenie tzw. „żagla” na okoliczność wichur, oraz odłamania i upadku długich dolnych gałęzi), co jest zapewne dziełem działań profilaktycznych Parafii pw. Św. Anny w Bralinie – jej Proboszcza i Kustosza zabytku, a także Parafian, z udziałem Strażaków i profesjonalistów od drzew, być może dendrologów.
Niech te drzewa trwają, jak najdłużej, póki ich rolę nie przejmą zasadzone po obwodzie kościoła „młodziaki”.
Chwała Parafii – Braliniakom, z Kustoszem na czele i Mecenatom zabytku za profesjonalne i godne utrzymanie naszego „Pólka” i jego otoczenia.
.....
Fotografia i pomiary (taśma miernicza i klinometr): czerwiec 2021 - Braliniak

Z pozdrowieniami Szczęść Boże
Braliniak


Dodane przez: Braliniak
  Ocena: ***** [25 pkt]
Data: 03/07/2021 13:30   Komentarzy: 10
Wymiary: 2272 x 1704 pikseli   Liczba wyświetleń: 677
Rozmiar pliku: 978.57kB     
      
   
Komentarze
2324 #10 Braliniak 12/07/2021 12:32   
Dziękuję Panu Dominikowi za uznanie i ujęcie w komentarzu cytatu opinii profesjonalisty z dziedziny dendrologii. Także zgadzam się z odczuciem, że nie czuję się kreatorem burzliwej dyskusji ....swoją drogą wyraziłem w tym temacie swoje zdanie w poprzednich moich wpisach, warto rozmawiać - dyskutować, polecam jednak w osobnym specjalnym stworzonym temacie, w oparciu o właśnie opinie profesjonalistów. Życzę szczęśliwego - bezpiecznego finału ujawnionego problemu...leżącego w gestii kompetentnych Osób i Instytucji.
Braliniak
80 #9 Bralin 09/07/2021 11:16   
Niestety, nie mam dużego wpływu na to, co dzieje się w "miasteczku", ot, jak każdy, a wiedzę nt. wycinki drzewa zdobyłem przypadkiem i podzieliłem się nią z Wami. O ile wiem, klon będzie spięty klamrami, bo konary się rozchodzą.
6 #8 Dominik Makosch 08/07/2021 13:02   
Nie chciałbym, żeby Braliniak pomyślał, że swoim pięknym zdjęciem i profesjonalnym opisem wywołał niepotrzebną burzę. Wprost przeciwnie, dyskusja o drzewach, ich nasadzeniach, "redukcji" czy pielęgnacji jest potrzebna.
Proszę porównać drzewa ze zdjęcia z tym stanem drzewnym: http://www.kepnos...o_id=28412 lub nawet tym: http://www.kepnos...o_id=38378. Widoczne na przytoczonych przeze mnie zdjęciach drzewa mają zwykłe, normalnie ukształtowane przez przyrodę/warunki naturalne koronę. Środek ciężkości tych drzew znajdował się o wiele niżej i zapewne w takiej, naturalnej formie, gdy zdrowe gałęzie wyrastały już od wysokości dwóch metrów drzewa nie stwarzałyby zagrożenia.
Na zdjęciu wykonanym przez Braliniaka widać drzewa ogołocone podczas nieprofesjonalnej pielęgnacji przez jakiegoś arborystę. (Mam przynajmniej nadzieję, że był to arborysta-usługi przycinania drzew w Kępnie były kiedyś zlecane dekarzom). Wyobraźcie sobie, że ten jesion, nota bene wyniosły jest podcięty jeszcze wyżej i jego rozbudowana korona znajduje się pięć metrów wyżej-wtedy, podczas mocniejszego wiatru drzewo od razu się złamie. Szczerze powiedziawszy to napisane przeze mnie kilka ostatnich zdań nie jest mojego autorstwa tylko specjalisty zajmującego się pielęgnacją drzew, którego poinformowałem o tej sytuacji.
Jeżeli chodzi zaś o samych arborystów to problem z nimi jest taki, że najpierw są proszeni o wydanie ekspertyzy a potem są proszeni o podanie namiarów, do kogoś, kto wycina lub przycina drzewa i wtedy podają także swój nr telefonu, opłaca się więc im skazywać drzewa na wycinkę. Na koniec jeszcze jeden smutny przykład z Ziemi Bralińskiej: http://www.kepnos...o_id=40572 - rozmawiałem z administratorem tego cmentarza na temat wycinki tej wiekowej robinii akacjowej: "arborysta w ekspertyzie stwierdził, że należy wyciąć", "wycinał ten sam arborysta", "wziął za to tyle i tyle pieniędzy".
Na koniec apel do Bralina, wydającego się mieć wiedzę a może i wpływ na to, co się dzieje w jego "miasteczku". Niech prowadzeniem i kształtowaniem drzew zajmą się u was specjaliści, a nie osoby, które z kilkudziesięcioletnich drzew robią kikuty z gałązkami u góry.
2324 #7 Braliniak 07/07/2021 19:45   
Jestem miłośnikiem Ziemi Bralińskiej i wszystkiego co z tą Ziemią jest związane, także Pólka, ale także przyrody, stąd poświęciłem swój czas i wysiłek, aby nie nudząc stworzyć w miarę interesujący ten wpis z załączoną fotografią. Niejako wystawiłem się oczywiście na opinie, które leżą po stronie czytelników...

Ale teraz jeszcze raz powtórzę: niepotrzebnie w komentarzach dokonano wpisu o "zagrożeniu bezpieczeństwa" i konieczności wycięcia jednego z drzew. To nie miejsce na takie starcia, konfrontacje, wykorzystanie tego wpisu do załatwienia spraw, bo takie moje odczucie osobiste... i przy tym wywoływanie hejtu....jaki, jak widać pojawił się na horyzoncie.
Proponuję, zgodnie z przysłowiem "jak ktoś zaczął - niech skończy" w poruszonym swoim problemie - na osobnym wpisie i wystawi się na opinie. Czekam na ten wpis.....a więc zdjątko i szeroki opis.....

Odpowiedzialność Administratora kościoła i otaczającego terenu, dostępnych publicznie jest ogromna. Tutaj głos rozstrzygający mają rzeczoznawcy i specjaliści oraz odpowiednie instytucje powołane do wydawania decyzji w oparciu o analizy, badania etc.
Oni też ponoszą ogromna odpowiedzialność za badania i decyzje, więc oddajmy im szacunek i czekajmy na rozstrzygnięcia.
Jestem przeciwny polemice w klimacie niekompetencji i wulgaryzmów.... a dzieci i młodzież także umieją czytać.
Aby uzmysłowić ciężar gatunkowy tej sprawy załączę link.... co się zdarza w podobnych przypadkach......

Proponuję zakończyć dyskusję tutaj w tym temacie. Zastanawiam się co dalej...czy warto tutaj dokonywać kolejnych wpisów, jeśli wywołują takie konfrontacje, mimo że wpis był Uznaniem dla Parafii i Braliniaków za wielowiekową opiekę nad zabytkiem i otoczeniem.

https://wroclaw.tvp.pl/11910023/szczawnozdroj-konar-wiekowej-lipy-zabil-dziecko

Braliniak
164 #6 angru4 06/07/2021 23:06   
Tą lipę i klon też niech wytną. Po co ratować jak łatwiej, a przede wszystkim taniej, jest wyciąć. A pierdolenie o zagrożeniu to niech sobie między bajki włożą. Najłatwiej jest powiedzieć, że zagraża ludziom, zabytkowi i takie tam sratatata. Takie drzewo najpierw się ratuje bez względu na koszty. Wycinka to ostateczność.
2324 #5 Braliniak 06/07/2021 14:43   
dopisek: z doświadczeń zawodowych, gdy jest hasło "zagrożenie bezpieczeństwa", ludzi szczególnie, ale budowli także... obowiązuje zasada działania w trybie "niezwłocznym" (w tym natychmiastowej wykonalności wg opinii Rzeczoznawcy, mając na uwadze, że drzewo stoi na terenie dostępnym publicznie), o co ma prawo ubiegać się Administrator, bez względu na to, czy drzewo ma status okazu - pomnika przyrody, czy nie ma tego statusu.....
Braliniak
80 #4 Bralin 05/07/2021 22:04   
Kiedy wycinka? Chyba w nieco odleglejszym czasie, bo musi być załatwiona papierologia.
Niebawem zakończy się konserwacja kościoła z zewnątrz.
PS
Też cieszę się z powrotu Braliniaka! usmiech
2324 #3 Braliniak 05/07/2021 14:49   
Dzień dobry
dokonałem tutaj wpisu informacyjno-turystycznego, ku chwale Parafii i Braliniaków ....
nie analizowałem drzewa pod kątem jego stanu,
wywołania tematu zagrożenia tutaj w moim odczuciu jest niepotrzebne..... są od tego odpowiednie instytucje,
jeśli już użyto słowa zagrożenie bezpieczeństwa to moja odpowiedź jest taka:
- opinia dendrologiczna w porozumieniu z konserwatorem
- działania: usunięcie zagrożenia lub zabezpieczenie terenu
....
W moim odczuciu Administrator kościoła i terenu zadziała skutecznie, jak dotąd, jak prawdziwy Wielkopolski Gospodarz. A odpust Matki Boskiej Szkaplerznej niedługo....

PS. na marginesie: jesiony ostatnio dotknęła epidemia:

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C413072%2Cepidemia-zabija-europejskie-jesiony.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamieranie_jesionu_wynios%C5%82ego

Braliniak
6 #2 Dominik Makosch 05/07/2021 14:11   
Braliniak, dobrze, że wróciłeś.
Bralin, kiedy będzie wycinany?
80 #1 Bralin 04/07/2021 10:42   
Trzeci okaz (jesion) niebawem zniknie spod księgarenki. Zagraża bezpieczeństwu. Wspomniane w opisie "młodziaki" zapewne nigdy nie będą tak duże, jak te, które rosną przy Pólku od wieków.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [5 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz
Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Cmentarz- Parafia Rz...
· polonistka lata 1971...
· prezent dla mamy
· Wspomnienia o Drożkach
· Niemieckie nazwy mie...
· Czy są te groby?
· Proboszczowie parafi...
· Historia i informacj...

Losowe tematy
· KĘPNO W OKRESIE KSI...
· Wojna po wojnie
· Legenda o tunelu op...
· Syfony Szklane
· Żołnierzom Wyklętym
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Grudzien
Ok 1940r.
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
32,620,740 unikalne wizyty