Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> Ludzie na starej fotografii -> Ludzie na starej fotografii - pozostałe Poprzednie Następne
Plutonowy Józef Pieniężny w 1938 r.
Kepno-socjum
Zdjęcie udostępnił wnuk Krzysztof Pieniężny

Dodane przez: Andrzej72
  Ocena: Brak
Data: 17/02/2021 20:59   Komentarzy: 1
Wymiary: 2272 x 3207 pikseli   Liczba wyświetleń: 166
Rozmiar pliku: 1.76MB     
      
   
Komentarze
2430 #1 Andrzej72 17/02/2021 21:11   
Józef Pieniężny urodził się 23 lutego 1902 r. w Czarnymsadzie (powiat krotoszyński).
21 lipca 1920 r. został wcielony do Wojska Polskiego - 62 pułk piechoty w Bydgoszczy,
we wrześniu 1920 r. przeniesiony do 68 pułku piechoty i wysłany na tzw. front litewski w okolicę Suwałk, (2 lutego 1920 68 pułk wyjechał do Mołodeczna, na front litewsko-białoruski by wziąć udział w wojnie z bolszewikami.
16 sierpnia, na początku Bitwy Warszawskiej, pułk w ciężkich walkach zdobył Nasielsk.
18 grudnia 1920 pułk powrócił do Wielkopolski. W końcu grudnia 1920 r. powrót pułku do Biedruska)
4 stycznia 1921 r. zwolniony z Wojska Polskiego,
5 grudnia 1923 r. powołany do Wojska Polskiego i wcielony do 55 pułku piechoty w Lesznie, celem odbycia obowiązkowej służby wojskowej, tam ukończył szkołę podoficerską.
19 lipca 1924 r. awans na st. strzelca,
1 stycznia 1925 r. awans na kaprala,
1 listopada 1925 r. mianowany podoficerem zawodowym,
Od 10 stycznia 1927 r. do maja 1927 r. kurs podoficera zawodowego w Grudziądzu,
1 lutego 1927 r. przeniesiony do 60 pułku piechoty w Ostrowie Wlkp. - podstawa D.O.K.VII [dz.413/6.g./27]
11 listopada 1927 r. awans na plutonowego
1 listopada 1933 r. plutonowy Józef Pieniężny zostaje odkomenderowany do Powiatowego Przysposobienia Wojskowego w Kępnie jako instruktor.
W dniu 28 sierpnia 1939 r. plutonowy Józef Pieniężny został odwołany ze swej Placówki Powiatowej Przysposobienia Wojskowego w Kępnie do 60 pułku piechoty w Ostrowie Wlkp. i przydzielony do 6 kompanii (II batalion) pod dowództwem porucznika Antoniego Baranowskiego, na stanowisko podoficer obserwator.
Szlak bojowy pułku: odwrót w ogólnym kierunku na linię rzeki Warty – przez miejscowość Turek do Uniejowa, który osiągnął 5–6 września.
7 i 8 września pułk bronił przeprawy przez Wartę. 60 pułk piechoty został wycofany z Uniejowa i otrzymał zadanie uderzenia na Łęczycę, zajętą już przez Niemców. Początek uderzenia został wyznaczony na godz. 18.00 9 września. W ataku wzięły udział II i III batalion. Pułk w godzinach wieczornych zdobył miasto. Jednak wobec niekorzystnego zwrotu sytuacji na froncie Armii „Poznań” jej dowódca zrezygnował z dalszej ofensywy i postanowił przebić się do Warszawy. 60 pp otrzymał rozkaz opuszczenia Łęczycy i przegrupował się w ogólnym kierunku na Puszczę Kampinoską. W nocy z 12 na 13 września pułk oderwał się od nieprzyjaciela, przeszedł na północny brzeg Bzury i maszerował w kierunku na Sochaczew. Do samego miasta jednak nie doszedł, gdyż był zmuszony do obrony prawego skrzydła 25 Dywizji przed czołgami niemieckimi. 13 i 14 września rozpoczął walki w rejonie dolnej Bzury. Od tej chwili pułk maszerował w dwóch kolumnach. Jedna przez Brodne – Wejście – Konstantynów – dwór Giżyce – dwór Ruszki, a druga przez Brzezie – Aleksandrów – dwór Giżyce – Henryków – Helenów – Juliopol – Młodzieszyn i dalej na Brochów. W każdej z tych miejscowości toczone były walki z Niemcami.
Pomimo oderwania się od nieprzyjaciela, pułk poniósł ciężkie straty przez bombardowania lotnicze. Zmusiło go to do marszów nocami, a we dnie do chowania się w lasach. Jednak działalność dywersantów niemieckich naprowadzających lotnictwo powodowała duże straty.
W walkach 16 i 17 września 1939 r. pułk dotarł do Puszczy Kampinoskiej. W czasie przebijania się przez Puszczę zginął dowódca pułku ppłk Frydrych. Bataliony pułku ponosiły dalsze wielkie straty.
Dowódcą pułku został ppłk dypl. Stanisław Małek. Udało się mu zebrać pułk w przeliczeniowej sile odpowiadającej zaledwie 2 batalionom piechoty. Została wtedy podjęta decyzja dalszego marszu na Warszawę. 21–22 września toczyła się następna faza walk – wejście do Warszawy, przez Palmiry, Łomianki i okolice Burakowa. 21 września rozwiązana została Armia Poznań, a jednostki, którym udało się przebić (w tym 60 pp), przekazane do dyspozycji dowódcy obrony Warszawy gen. dyw. Juliusza Rómmla.
Zaświadczenie o okolicznościach śmierci plutonowego Józefa Pieniężnego sporządzone przez świadka dowódcę VI kompanii porucznika Antoniego Baranowskiego: "W dniu 22 września 1939 r. około godziny 15:00 na północnym skraju miejscowości Buraków w lesie, przy szosie Łomianki - Buraków - Młociny - Warszawa poległ plutonowy Józef Pieniężny. Na skutek postrzału w bok przez płuca do serca, nie odzyskawszy przytomności skonał. W związku z zaciekłymi walkami pochówku nie dokonano, dokumenty zostały zabrane, lecz niestety zaginęły."
Plutonowy Józef Pieniężny został odznaczony:
- Medalem Pamiątkowy za Wojnę 1918/21
- Medalem 10- lecia Odzyskania Niepodległości
- Brązowym medalem "Za długoletnią służbę"
- Krzyżem Zasługi wniosek Nr 5 - 358
Dzięki staraniom wnuka Krzysztofa i prawnuka Dawida, plutonowy Józef Pieniężny w dniu 5 lutego 2018 r. został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Monitor Polski z 12 kwietnia 2018 r. Poz. 366).
O miejscu pochówku żołnierza rodzina dowiedziała się dopiero w 2016 r., został on pochowany na cmentarzu w Kiełpinie, w kwaterze wojennej, w mogile zbiorowej.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Dobry dostawca inter...
· Dobra firma remontow...
· Błahe tematy
· Zapytanie
· Poszukuję spodni ;)
· niemieckie nazwy ulic
· Rodzina Sobiech i Ne...
· prezent dla mamy

Losowe tematy
· Ks. Stanisław Hundt...
· Wraca dziś pamięć o...
· Barbara Piasecka Jo...
· Wykopaliska w Nowej...
· Materiały z Internetu
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Królewski Urząd Budowlany i Szkoła Ludowa w Kępnie
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
29,371,895 unikalne wizyty