Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> MIASTO KĘPNO -> Z archiwum St. Haniszewskiego Poprzednie Następne
Ustronie ok. 1962 roku
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: rumznaj
  Ocena: Brak
Data: 15/06/2020 20:54   Komentarzy: 1
Wymiary: 1799 x 1199 pikseli   Liczba wyświetleń: 455
Rozmiar pliku: 467.1kB     
      
   
Komentarze
469 #1 amalina 16/06/2020 07:38   
Fragment historii dworu z http://www.dwor-u...dworu.html autorstwa Floriana Piaseckiego:
Dom Pracy Twórczej Ustronie Wlkp. przeznaczony został dla wypoczynku ludzi nauki z całego kraju. Od tego czasu DPT jako jednostka ministerialna zaczął realizować wytyczone cele. Obiekt zapewniał ciszę, wypoczynek, kontakt z przyrodą w lesie i wodami rzeki Prosny dla około 1000 osób rocznie. Przebywający w nim naukowcy wzmacniali swe siły życiowe i chętnie wracali na kolejne turnusy czy sympozja. Niektórzy z nich właśnie pod lasem w Opatowie wybudowali swoje domy na emeryturę. Jak pisał A. Wesołowski „Zorientowano się trafnie, że okolica ma charakterystyczny mikroklimat, który leczy dolegliwości krążeniowe, a woda z miejscowej studni działa na przeczyszczenie dróg moczowych, szczególnie nerek”.
Od początku istnienia kierownikiem DPT Ustronie Wlkp. tj. od lipca 1956 roku, została lubiana przez gości, energiczna i elokwentna Lucyna Tytko. Po jej odejściu na emeryturę, przez kolejne lata do 8 marca 2009 roku (tj. likwidacji DPT w „Ustroniu”) zakładem kierował jej mąż Alfred, Stanisław Tytko – spokojny, lubiany przez personel i gości. Dużym osiągnięciem obojga małżonków było uzyskanie samowystarczalności ekonomicznej zakładu jako jednostki budżetowej oraz przeprowadzenie wielu remontów i modernizacji przystosowujących wnętrza zakładu do zmieniających się nowoczesnych wymogów.
We „wspaniałych latach sześćdziesiątych” goście korzystali z uroczyska „Moszczeński Młyn” lub „Mościńskie” nad odnogą rzeki tzw. „Czarnej Prosny”. Naukowcy dla zdrowia przychodzili tam spacerkiem pieszo (ok. 2 km), innych dowożono. W uroczysku przy lesie na łące istniały zaciszne miejsca do plażowania i kąpieli w Prośnie. Nad brzegiem rzeki DPT posiadał zmagazynowane kajaki, które udostępniał swoim gościom a czasem chętnym spoza DPT za okazaniem karty pływackiej. Najbardziej gwarno bywało w niedziele kiedy zjawiało się tam dużo ludzi z Kępna i pobliskich okolic. Bawiono się i śpiewano przy gitarach i akordeonach. Zdarzało się, że do tańca na zmontowanych deskach, przygrywała kapela. Kąpielisko to istniało do czasu regulacji rzeki Prosny.
Podczas niesprzyjającej pogody część gości z Ustronia odpoczywała i czytała w zaciszu solarium, inni wędrowali po okolicy lub wędkowali w Prośnie. „Mieszczuch z dużego miasta żyjący w hałasie, tłoku, kurzu, zagoniony i zapracowany, nie dostrzega naturalnych zmienności pór roku. Dopiero tu w Ustroniu, jest na łonie przyrody, tej prawdziwej” pisał dr A. Wesołowski.
Początkowo do przewożenia gości z dworca kolejowego w Łęce Opatowskiej do Ustronia wynajmowano powózkę konną Wincentego Balcerzaka z Opatowa. Później od początku lat sześćdziesiątych przewozy z dworców kolejowych i autobusowych wykonywane były przez mikrobus zakładowy. W dni świąteczne mikrobus ten dowoził gości na nabożeństwa do kościoła w Opatowie.
Więcej o dworze na http://www.kepnos...o_id=24772.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Błahe tematy
· Wielkopolska kuchni...
· Historia Parafii Ew...
· Uczestnicy Powstani...
· Mechnice
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,380,327 unikalne wizyty