Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Heliodor Święcicki 1854-1923
Kepno-socjum
Ławeczka Heliodora Święcickiego przed Collegium Minus w Poznaniu (fot. Tomasz Koryl)
Odkąd się pojawiła, ławeczka stała się bardzo popularna, a szczególnym powodzeniem cieszy się właśnie w maju oraz czerwcu, kiedy absolwenci i absolwentki w biretach, z dyplomami w ręku, opuszczają Aulę Uniwersytecką po absolutorium, a na pamiątkę studenckich czasów pragną sobie zrobić pamiątkowe selfie z rektorem Heliodorem.
Dobrze się stało, że rektora nie ustawiono na cokole, bo trudno lubić pomnikowe postaci. Rektor Święcicki był zaś uwielbiany przez studentów, i to nie tylko gdy pojawił się na ławeczce, ale także wówczas kiedy stał na czele uniwersytetu. Była to zresztą miłość odwzajemniona. Wystarczy przypomnieć słowa, jakimi zwracał się do studentów w przemówieniu inauguracyjnym, w którym podkreślał, że to nie oni są dla uniwersytetu, ale uniwersytet jest dla nich.

Macie, młodzi przyjaciele wykształcić się w Uniwersytecie nie tylko naukowo, lecz nie mniej kształcić się macie na dobrych obywateli kraju. Niech krzepi się w Was męstwo, a płomienna miłość Ojczyzny uzbraja Was w moc wytrwania. Stróżujcie dniem i nocą na warcie polskiej, sprawie narodowej poświęcajcie się pod wodzą profesorów Waszych, którzy Wam przewodzić, dla Was pracować pragną. Oddajcie uczucia Wasze, mienie Wasze, życie Wasze, gdyby się tego od Was domagać miała. Wyrośliście w niewoli, oddychajcie teraz wolnością. Strzeżcie się szarzyzny życia, w którym nie ma wielkich ukochań i słońc wielkich.

Jego troska o żaków nie ograniczała się jednak do okolicznościowych formuł, ale przekładała się na bardzo konkretne działania. Organizując uczelnię, zadbał o powołanie Kuratorium opieki nad młodzieżą akademicką Uniwersytetu Poznańskiego, którym sam kierował. Osobiście wynegocjował od miasta pierwsze budynki, w których powstały akademiki i zamieszkać mogli studenci spoza Poznania. To on powołał fundusz stypendialny, zorganizował kuchnię akademicką, ubezpieczył wszystkich studentów na okoliczność wypadków, chorób oraz wszelkich nieszczęść.
O jego oddaniu dla młodzieży najlepiej świadczy fakt, że na jej potrzeby przekazywał też prywatne pieniądze. Te posłużyły m.in. organizacji stałych klubów dyskusyjnych, których celem było kształcenie i kształtowanie patriotyczne młodych ludzi. Swoje fundusze przeznaczył także na utworzenie kasy pożyczkowej dla studentów, która nie pobierała żadnych odsetek. Ufundował coroczne stypendia na podróże naukowe dla jednego studenta z każdego wydziału uniwersytetu. Sfinansował również urządzenie dwóch domów wypoczynkowych (nad morzem i w górach) dla poznańskich studentów oraz dwóch obiektów sanatoryjnych.
O studentach i pracownikach naukowych pamiętał nawet w ostatnich dniach swego życia. Na łożu śmierci podpisał akt założycielski Fundacji Nauka i Praca, której przekazał cały swój majątek. Fundusze służyć miały przede wszystkim finansowaniu publikacji wartościowych prac naukowych, ale także wypłacaniu zasiłków „niezaopatrzonym wdowom i sierotom po zmarłych profesorach i docentach polskich szkół akademickich”.
Trudno się więc dziwić, że studencka brać szanowała i szczerze uwielbiała swojego rektora, czemu wielokrotnie dawała wyraz ‒ m.in. nadała mu tytuł członka honorowego Bratniej Pomocy. Niezwykły wyraz miłości do Heliodora Święcickiego zamanifestowano w dniu jego pogrzebu, kiedy to młodzi ludzie złamali wszelkie zasady i konwenanse, wdzierając się siłą za trumnę rektora, przed władze miejskie i senat uczelni, żeby podkreślić, że to oni byli najbliżsi rektorowi, oni są jego jedyną, prawdziwą rodziną.
Heliodor Święcicki zmarł w październiku 1923 roku i spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafii świętomarcińskiej przy ul. Bukowskiej. W listopadzie 1946 roku jego szczątki przeniesione zostały na Skałkę Poznańską i złożone w krypcie Zasłużonych Wielkopolan, o której powstanie za życia bardzo zabiegał. Znamienna jest treść tablicy pamiątkowej umieszczonej w kościele pw. Św. Wojciecha w Poznaniu, gdzie napisano, że „całe swoje serce i majątek oddał młodzieży”.
Zdjęcie i fragment artykułu Pawła Cieliczko z https://fundacjak...-poznania/
Więcej o naukowcu https://pl.wikipe...więcicki.

Genezę i dokonania Fundacji Nauka i Praca, której siedzibą były Laski, zebrali historycy z TPL LUKUS i wydali w książce http://kepnosocju...o_id=32330, której fragmenty zawarte są w artykule https://tinyurl.c...

Dodane przez: amalina
  Ocena: Brak
Data: 12/04/2020 18:27   Komentarzy: 0
Wymiary: 749 x 500 pikseli   Liczba wyświetleń: 493
Rozmiar pliku: 147.64kB     
      
   
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· hydepark
· Opublikowanie prac ...
· Kępno.Ratusz.
· Rzetnia.
· Kościół Ewangelicko...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,365,191 unikalne wizyty