Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Antoni Bajerlein (1935-1991)
Kepno-socjum
Urodził się 16 stycznia 1935 roku w Ostrzeszowie. W okresie okupacji niemieckiej mieszkał w Podzamczu i w Ostrzeszowie, skąd w 1944 roku wraz z matką został wywieziony na przymusowe roboty do Bawarii. Po zakończeniu II wojny osiedlił się w Kępnie, gdzie razem z żoną Krystyną i synem Zbigniewem mieszkał do końca życia. Bardzo wcześnie rozpoczął pracę zawodową, kolejno w Zakładzie Mleczarskim w Kępnie i w Ostrzeszowie, Gminnej Spółdzielni Wieruszów, Zasadniczej Szkole Zawodowej w Kępnie i Ostrowie Wielkopolskim, Zakładzie Ceramiki Budowlanej – Budy Ostrzeszów i Fabryce Urządzeń Mechanicznych w Ostrzeszowie. Ukończył Państwową Szkołę Ogólnokształcącą stopnia licealnego w Kępnie i Wydział Biologii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu (1959-1965) uzyskując dyplom magistra w zakresie geografii ekonomicznej. Swoje marzenia o malowaniu i rysowaniu zrealizował w fotografii kupując w młodości używany aparat fotograficzny. Poszerzając swoją wiedzę o fotografii szukał tematów w pięknie przyrody i egzystencji człowieka, a zainteresowanie sztuką skłoniło do przetwarzania zdjęć w tonorozdzielczych technikach szlachetnych, grafizacji, reliefie, izohelii i konturowaniu. Pracując w szkolnictwie i w przemyśle cały swój wolny czas przeznaczył na edukację młodych fotografów, najpierw w kołach fotograficznych przy Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Kępnie i Zasadniczej Szkole Zawodowej przy Zakładach Sprzętu Mechanicznego w Ostrowie Wlkp., a później od roku 1967 w Klubie Fotograficznym KOMA w Wieruszowskim Domu Kultury i od roku 1969 w Klubie Fotograficznym KADR w Ostrzeszowskim Domu Kultury. W latach 1962-1966 swoje zdjęcia i artykuły o fotografii amatorskiej publikował w „Głosie Wielkopolskim”, „Południowej Wielkopolsce” i innych czasopismach. Zmarł po kilkuletniej chorobie w 1991 roku.
Zarówno on sam jak i jego wychowankowie wystawiali swoje prace na prestiżowych wystawach i zdobyli wiele nagród na ważnych konkursach w Polsce i za granicą. Największym jednak sukcesem dydaktycznym Antoniego Bajerleina są wspomnienia znanych dzisiaj fotografów, którzy swoją pasję fotografowania połknęli w klubowych ciemniach Wieruszowa i Ostrzeszowa.
Opracował Stanisław Kulawiak, zdjęcie i tekst http://wieza1916.pl/

Dodane przez: amalina
  Ocena: Brak
Data: 10/02/2020 19:17   Komentarzy: 1
Wymiary: 1000 x 1245 pikseli   Liczba wyświetleń: 489
Rozmiar pliku: 603.79kB     
      
   
Komentarze
118 #1 MANIEK69 11/02/2020 23:40   
kokok
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· GWARA WIELKOPOLSKA
· Kaliszkowice Ołobockie
· Bobrowniki
· Kępno.Wodociągi.
· Kępno.Kościół paraf...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Józef Gomoliński z Kozy Wielkiej, powstaniec wielkopolski z żoną Marianną
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,388,304 unikalne wizyty