Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA BRALIN -> Gmina Bralin po 1945 r -> Bralin od 1946 do 1990 r Poprzednie Następne
LZS Bralin - boisko z ul. Leśnej - Wrocławskiej
Kepno-socjum
Henryk Schudy (* 5.01.1931 r. Bralin - † 1.02.2000 r. Wałbrzych) - ostatni kapitan drużyny LZS Bralin z czasów klubowego boiska przy zbiegu ul. Leśnej-Wrocławskiej w Bralinie, środkowy obrońca, co niejednego gola strzelił, szczególnie ze stałych fragmentów gry; kornery, rzuty wolne, a także był skutecznym egzekutorem rzutów karnych. Jak widać sylwetka sportowa - "zero" tkanki tłuszczowej, treningi na tym boisku, zapewne w okolicznych wybranych trudnych terenach i do tego codzienna praca fizyczna "wyrzeźbiły" sylwetkę i sprawność niezbędną do dobrej formy. Na tej pozycji grywał z opaską kapitana do zakończenia sezonu 1957-58, kiedy wraz z rodziną wyjechał do Wałbrzycha, ale odwiedzając kochane Pólko i Bralin, miejscowe rodziny, przyjaciół. Mistrz piekarski i cukierniczy, gitarzysta i śpiewak w dobrym umuzykalnionym towarzystwie na uroczystościach, świętach, także w czasie służby wojskowej w l. 1951-53 - w Zgorzelcu (cdn) itp.
Ulubione jego utwory: "Miasteczko Bralin" (szanujący się Braliniak zna choć parę zwrotek na pamięć, a jest ich ... aż 16 :-)
link: http://spiewnik.katolicy.net/index.php?topic=4086.0
i zapewne zasłyszane w muzycznych audycjach szlagierów Polskiego Radia :
"Mona Lisa" song Raya Evansa i Jaya Livingstona do filmu "Captain Carey" z 1950 r. - nagroda Akademii Filmowej (ciekawostka; amerykańscy autorzy muzyki do znanego serialu "Bonanza")
"Tico-tico" w rytmie rumby brazylijskiego kompozytora Zequinha de Abreu - z 1917, międzynarodowy hit od 1940 r. - muzyka do filmu biograficznego autora o tym samym tytule - z 1950 r. (wpisany na Festiwal w Cannes w 1952 r.).
Można te piękne utwory odtworzyć na "You Tube" w wersjach instrumentalnych i śpiewanych w wielu językach, także polskim.
Niech to będzie dedykacja dla wszystkich Braliniaków i sympatyków Bralina, Ziemi Kępińsko-Bralińskiej i Kepnosocjum :-)
..........
Widoczne boisko wytrwało do 1954 r. kiedy zostało przeniesione na obecne miejsce, przy drodze na "Pólko".
Na zdjęciu widać elegancki kostium piłkarza i drużyny, a było to przecież 5 lat po zakończeniu 2 Wojny św. ! - bawełniana koszulka wiązana z kołnierzem (taki był wówczas styl) i emblematem na piersi, wpuszczona w dopasowane spodenki (obecnie koszulki poliestrowe z perforacją, bez kołnierzyków i zwisające na spodenki, aby przeciwnik nie mógł chwycić w czasie rywalizacji, bielizna pod spodem na wsiąkanie potu i docieplenie w chłodzie), getry i piłkarskie buty skórzane - wysokie nad kostki (usztywniały staw skokowy w starciach, skrętach i zwodach, ale ograniczały nieco te obroty, teraz są buty tylko pod kostki i skutek jest odwrotny - większe możliwości skrętów i kontuzji), wówczas jeszcze nie było kompozytów i poliestrów, czy tzw. "lanek", korki były wkręcane i wariantowe na różne nawierzchnie.
Piłka wówczas też była skórzana i wiązana, przy wentylu, a jak namokła na mokrej murawie od deszczu, to "wzięcie" jej - spadającej z 5 kondygnacji na głowę - to był normalny cios bokserski. Bramki, jak widać z kantówek zapewne 20 x 20 cm. być może wyheblowane u bralińskich stolarzy.
Dzięki wysiłkom ówczesnych działaczy i piłkarzy można rzec: "Francja elegancja" sportowa w powojennym Bralinie !

Ponadto po lewej na zdjęciu widoczna wieża kościoła ewangelickiego, po prawej zamontowany po niedzielnym meczu drążek do ćwiczeń, widać spacerujących po boisku rodziny kibiców i sympatyków LZS Bralin ! Ludzie żyli z entuzjazmem i radochą, z nadzieją patrząc w przyszłość.........takie były przekazy słowne naszych przodków !
To było letnie niedzielne popołudnie 1950 r. (na odwrocie zdjęcia tylko ta liczba, reszta odczytu ze wskazówek: zdjęte siatki po meczu, cienie na płn.-wschód, ubiory, liście na drzewach .... a rozgrywki zaczynały się w sierpniu).
Autor fotografii nieznany.

ze sportowym pozdrowieniem 10.10.2017
Braliniak

Dodane przez: Braliniak
  Ocena: ***** [9 pkt]
Data: 10/10/2017 23:18   Komentarzy: 1
Wymiary: 2272 x 1278 pikseli   Liczba wyświetleń: 1134
Rozmiar pliku: 917.27kB     
      
   
Komentarze
11 #1 melon92 11/10/2017 07:17   
Braliniak, fotki są rewelacyjne, ale takich opisów dawno tu nie było. oklaski
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 50% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Legenda o kościółku...
· Sylwester 2012 :)
· Historia Bralina.
· Bunkier
· Preisner Zbigniew
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,373,883 unikalne wizyty