Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> POWIAT KĘPIŃSKI - RÓŻNE -> Znane osoby związane z powiatem kępińskim. Poprzednie Następne
Ksiądz Paweł Władysław Fabisz (1819-1881)
Kepno-socjum
Ksiądz, historyk kościoła, działacz publicystyczny i naukowy, zasłużony duszpasterz w okresie kulturkampfu. Urodził się 29 czerwca 1819 r. w Gliwicach, w chłopskiej rodzinie Floriana i Franciszki z domu Piechoczyk.
Przyszły kapłan w 1837 r. ukończył gliwickie gimnazjum i rozpoczął studia filozoficzno - teologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Po roku pobytu na wszechnicy wrocławskiej przeszedł kontynuować naukę w seminarium w Poznaniu, gdzie w 1842 r. przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską przy poznańskiej farze – kolegiacie św. Marii Magdaleny. Od 1845 r. proboszcz w Baranowie, następnie dziekan kępiński. W 1868 r. został proboszczem w Ostrowie Wielkopolskim, funkcję tę sprawował aż do swej śmierci, 24 kwietnia 1881 r.
W okresie Wiosny Ludów w całej Wielkopolsce doszło do rozruchów i wrzenia rewolucyjnego. Ksiądz Fabisz był jednym z działaczy Ligii Polskiej, którą zawiązali konserwatywni ziemianie i duchowieństwo. Liga swoją działalnością miała rozładować napięcia społeczne i uspokoić nastroje rewolucyjne. Dyrektorem Ligi Polskiej w rejonie ostrzeszowsko – kępińskim był gen. Piotr Szembek, działał w niej również Feliks Wężyk.
Wspólnie z księdzem Janem Korytkowskim z Trzcinicy Paweł Fabisz był redaktorem „Przyjaciela Ludu Katolickiego”, którego pierwszy numer ukazał się 2 sierpnia 1856 roku w Baranowie. Pismo miało początkowo wymiary 19 × 23 cm i cztery strony, wychodziło „co tydzień – w soboty przed południem”. Kosztowało półrocznie 15 srebrnych groszy. Jego wydawcą był zakład drukarski Juliusza Alexandra, mieszczący się w domu na Rynku nr 2 w Kępnie. Zezwolenie na wydawanie pisma wydał arcybiskup gnieźnieńsko – poznański Leon Przyłuski. Pismo później wychodziło w Kępnie, ale nieregularnie. W sumie ukazało się 61 numerów i w listopadzie 1857 roku przestało wychodzić. Jego upadek spowodowany był, między innymi, brakiem prenumeratorów i przeniesieniem drukarni do Środy. Paweł Władysław Fabisz jest również autorem „Wiadomości o legatach i nuncyuszach apostolskich w dawnej Polsce 1075–1863”, wydanych w Ostrowie Wielkopolskim w 1864 r.
Ksiądz Fabisz napisał wiele opowiastek dla ludu, ale zasłynął ze swych prac historycznych, dotyczących dziejów kościoła i regionu. Wśród jego dzieł wymienić możemy:
– „Kronikę parafialną Baranowską” wydaną we Wrocławiu w 1853 r.;
– „Kronikę dekanalną Kempińską”, wydaną we Wrocławiu w 1855 r.;
– „Kronikę szkolną dekanatu Kempińskiego”, wydaną w Oleśnicy w 1858r.;
– „Kronikę powiatu ostrzeszowskiego” wydaną w Oleśnicy w 1859 r.
Kroniki te mimo upływu lat i postępu w badaniach historycznych stanowią po dziś dzień cenne źródło w warsztacie każdego kępińskiego regionalisty, a działalność duszpasterska księdza Fabisza, rozwijana w trudnym okresie kulturkampfu, pomagała Polakom zachować tożsamość.

Dodane przez: capitaneus1
  Ocena: Brak
Data: 08/02/2016 21:56   Komentarzy: 0
Wymiary: 1758 x 2272 pikseli   Liczba wyświetleń: 1095
Rozmiar pliku: 1.21MB     
      
   
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Kępno w okresie Pow...
· Kępno.ZSS.
· Chynowa
· Namysłaki
· Miechów dziś...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,361,008 unikalne wizyty