Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> DOKUMENTY, MAPY I PUBLIKACJE -> Mapy Poprzednie Następne
Mapa Mokrych Łąk - nieistniejącego już użytku ekologicznego.
Kepno-socjum
źródło: http://www.pwg.ot...teren1.php

Użytek ekologiczny "Mokre Łąki"

Odwołany uchwałą Rady Gminy http://baranow.nowoczesnagmina.pl/?a=930

"Mokre Łąki" są użytkiem ekologicznym znajdującym się w gminie Baranów, powiat kępiński. Został powołany do życia z inicjatywy Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków Uchwałą Rady Gminy Baranów z dnia 25.07.2003r. Jego powierzchnia obejmuje ponad 107,6 ha powierzchni i leży na granicy z gminą Kępno i Bralin. Teren ten ma charakter mozaikowy, spotykamy tu środowiska łąkowe okresowo podtopione (wiosną), nieużytki, zadrzewienia o charakterze olszyny, inne zadrzewianie z dominacją wierzby i brzozy, kilka oczek wodnych rozmieszczonych na całym terenie oraz trzcinowiska.
Do połowy 2004 roku obserwowałem tu 76 gatunki ptaków lęgowych lub przelotnych, żaby trawne, moczarowe, jaszczurki zwinki, pająki tygrzyki paskowane oraz obserwowano tu 2 chronione gatunki motyli: czerwończyka fioletka Lycaena helle i czerwończyka nieparka Lycaena dispar (obserwator: Sławomir Gierak).
Na obszarze "Mokrych łąk" spotkać możemy 3 gatunki błotniaków, w tym błotniak stawowy prawie każdego roku przystępuje do lęgów. Gnieździ się tu także para myszołowów, dodatkowo możemy tu spotkać polujące krogulce, pustułki lub kobuza. Licznie reprezentowana jest populacja słowika rdzawego (ok. 9 par), między którymi usłyszeć możemy parę słowika szarego. Na terenie nieużytków i trzcinowisk usłyszymy dwa gatunki z rodzaju Locustella: świerszczaka (ok. 6 par) i brzęczkę (ok. 3 pary), których monotonny głos przeplata się z trzcinniczkami, potrzosami i rokitniczkami. Nad wszystkimi dominują głosowo dwa samce trzciniaka. Dla tego terenu charakterystyczny jest także polujący gąsiorek (ok. 5 par) i do niedawna jeszcze srokosz, którego niestety od 2003 roku tutaj nie widać. Na drzewach obok grzywacza i turkawki (2 pary) gnieździe się wilga oraz remizy (ok. 3 par). W czasie przelotu jesiennego na terenie koszonych łąk żerują liczne czajki (ponad 400 osobników jednocześnie), z kolei wiosną kwiczoły, grzywacze i potrzeszcze (stada do 40 osobników). W tym czasie pojawia się tu także dudek i kląskawka, która w jednym roku przystąpiła do lęgu w pobliskim sąsiedztwie (nieczynny nasyp kolejowy), w pobliżu widywana jest także białorzytka oraz krętogłów.
Teren ten jest także stałym żerowiskiem bocianów białych, które od samego świtu zbierają tu liczne prostoskrzydłe oraz inne smakowite kąski.
Jak łatwo zauważyć mimo nazwy "Mokre Łąki" użytek ten nie jest ostoją lęgowych ptaków łąkowych, jest to prawdopodobnie spowodowane bardzo silną penetracją przez ludzi, zwłaszcza spacerowiczów z psami spuszczanymi często ze smyczy. Były tu jednak obserwowane 2 dubelty, kszyk, derkacz oraz wspomniane liczne czajki.
Do połowy roku 2004 na terenie "Mokrych łąk" można było obserwować 9 gatunków z I Załącznika Dyrektywy Ptasiej.
Także botanicy znajdą tu coś dla siebie. Na terenie użytku rośnie kruszyna pospolita objęta ochroną częściową, a także 13 gatunków turzyc, skrzyp bagienny, nasięźrzał pospolity, 6 gatunków wierzb, rdest ziemnowodny, rdest wężownik, gwiezdnica błotna, niezapominajka błotna, fiołek błotny, wiązówka błotna, mięta wodna, żabiściek pływający, 3 gatunki situ. (na podstawie: J. Sęktas 1998, Analiza walorów przyrodniczych gminy Baranów, opracowanie na zlecenia Gminy Baranów)

Jeżeli kiedykolwiek odwiedzisz "Mokre łąki" bardzo proszę o przekazanie swoich obserwacji na adres autora. Każda dodatkowa informacja pozwoli lepiej chronić ten teren. Zainteresowane osoby mogę także oprowadzić po opisywanym terenie osobiście (po wcześniejszym kontakcie na wskazany adres).

DOJAZD: samochodem najłatwiej dojechać do cmentarza (jeden w mieście) i tu zostawić samochód na parkingu. Dalej pieszo wzdłuż nieczynnego torowiska ok. 100m w kierunku południowym (od miasta).
Cały użytek można obejść poruszając się po drogach polnych, w jednym tylko miejscu pokonując łąkę.

Dodane przez: Dominik Makosch
  Ocena: Brak
Data: 19/01/2013 22:22   Komentarzy: 13
Wymiary: 1024 x 593 pikseli   Liczba wyświetleń: 3086
Rozmiar pliku: 198.34kB     
      
   
Komentarze
95 #13 panrysio 20/06/2020 01:10   
Parę lat minęło, a obszar "mokrych łąk" jak istniał, tak istnieje, i ma się całkiem dobrze. Nie wiadomo do końca, z kim przegrały wielkie plany budowy centrum handlowego. Czyżby z siłami natury? Zryto tu spory kawał łąki, wybrano chyba tysiące ton torfu, część terenu zasypano żwirem. Pozostała pamiątką - jeziorko i jakieś wzniesienia. Tak to wygląda dziś. Rechot żab, które się tam zabawiają słyszałem wczoraj już w okolicy kępińskiego cmentarza. Po ostatniej ulewie rzeczka była pełna, ale jakoś nie wylała, tak jak się to wcześniej działo. Czyżby uboczny skutek gigantomanii związanej z nieudaną budową na terenach podmokłych? To jeziorko, czy staw (jak zwał, tak zwał) chyba ocaliło część Lisin przed zalaniem. A co do zwierząt, to coraz częściej na powrót można tam spotkać sarny, zające, dziki, które bywały już rzadkością, no i bobry, których pewnie ze sto lat tu nie było. Często bywam w tych rejonach, zatem przekazuję, co widzę
24 #12 lulek 21/01/2013 16:30   
Seba87 napisał/a:
@Lulek, bardziej chodziło mi o to jak jedna (!!!) osoba może zablokować budowę tak ważnego obiektu na kilka lat!
Dla mnie to jest po prostu niewyobrażalne.

A, to niestety smutna prawda.
6 #11 Dominik Makosch 21/01/2013 14:48   
Nie jestem człowiekiem, który uważa wartość ekologiczną czy przyrodniczą za najwyższą. Ja po prostu wrzuciłem mapę i zasugerowałem, że szkoda, żeby coś tak pięknego, pełnego natury (począwszy od dzików przez błotniaki a skończywszy na motylkach i kilku gatunkach wierzb) znajdującego się w bezpośredniej okolicy Kępna czy Baranowa miało przestać istnieć. Dla mnie takie rzeczy mają po prostu wartość. Dla innych wprost przeciwnie.
Odpowiadając na Twoje pytanie: od czasu gdy ten teren nie jest już użytkiem ekologicznym powstały na nim dwa nielegalne wysypiska śmieci. Ktoś postawił jakieś dziwne zabudowania na środku, ogrodził płotem i składuje tam stare pustaki, piece i dwie hałdy eternitu (bezpośrednio przy rowie wpływającym do Janicy a stamtąd już do Baranowa blisko).
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Kaliszkowice Kaliskie
· NASZA STRONA - OPIN...
· Mikstat
· Delegaci wielkopols...
· Fiołka/Sroka/Dzierg...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,368,414 unikalne wizyty