Zobacz zdjęcie
Galerie -> KĘPNO I POWIAT KĘPIŃSKI -> GMINY -> GMINA BRALIN -> Gmina Bralin - Kościoły Poprzednie Następne
Bralin - Kościół Ewangelicki
Kepno-socjum
18.09.2011

Dodane przez: lulek
  Ocena: Brak
Data: 27/01/2012 18:51   Komentarzy: 5
Wymiary: 562 x 1024 pikseli   Liczba wyświetleń: 1859
Rozmiar pliku: 95.58kB     
      
   
Komentarze
2189 #5 Frank 13/06/2018 21:08   
Organy z kosciola ewangelickiego w Bralinie zostaly przeniesione przypuszczalnie w latach 1976-77 do kosciola ewangelickiego w Pabianicach.
Tekst zrodlowy: Die lutherischen Gemeinde Pabianice – Zeugnis einer wechselvollen Geschichte der Protestanten in Mittelpolen.
2209 #4 Raszpel56 15/12/2017 22:17   
Moja wiadomość się skasowała. Napisałem, że organy rozkradziono w latach 60-70.
83 #3 cieplik 14/12/2017 21:48   
Mój poprzedni wpis nie był zbyt precyzyjny. Dzięki dodatkowym informacjom uzyskanym od Franka Rossy, mogę teraz opisać dokładnie historię powstania parafii ewangelickiej w Bralinie, kościoła i znajdujących się w nim organach.
Bralińscy ewangelicy już na początku XIX w. czynili starania do ustanowienia własnej parafii. Ich starania ziściły się w 1855 r. kiedy to w tutejszej szkole ewangelickiej urządzono salę modlitwy wyposażoną w ołtarz, obrusy, naczynia liturgiczne, ambonę, ławki do siedzenia a książę Kalikst Biron podarował pozytyw organowy (o którym pisałem wcześniej). Było to rozwiązanie prowizoryczne Początkowo nabożeństwa raz w miesiącu odprawiał nadworny kaznodzieja z Sycowa ale już 9 września 1856 r. powstała samodzielna parafia. Czyniono starania o budowę kościoła. Plac pod jego budowę wytyczono na środku targowiska. W styczniu 1864 r. był już gotowy projekt i kosztorys budowy wykonany przez inspektora budowlanego Hesse. Budowę kościoła powierzono majstrowi budowlanemu Sekiefe z Sycowa. Dnia 2 lipca 1866 r. położono kamień węgielny, w październiku następnego roku zamontowano hełm wieży i całkowite wyposażenie wnętrza, a 30 grudnia 1867 r. kościół został uroczyście poświęcony. Zgodnie z życzeniem księcia Kaliksta Birona został nazwany Domem Bożym p.w. św. Jana Ewangelisty. Z sali modlitwy przeniesiono na chór ów stary pozytyw o sześciu głosach (rejestrach). Ten organowy pozytyw o „drewnianym i ołowianym dźwięku” – jak zapisano w kronice parafialnej – psuł i rozstrajał się tak, że raczej zakłócał śpiew liturgii niż go wspomagał. Długo czekano na nowy instrument, bo to spory wydatek. Nowe organy zamówiono u organmistrza Roberta Linserta ze Świdnicy. Był to instrument dziewięciogłosowy (9 rejestrów) o dwóch manuałach i pedale z połączeniami manuałów do pedału. Kosztował 2.700 marek, przy czym wpłacono 2.200 marek pochodzących ze zbiórek i darowizn różnych osób a pozostałą kwotę spłacono w ciągu dwóch lat w dwóch ratach. Organmistrz udzielił na ten instrument pięcioletniej gwarancji. Dnia 18 września 1892 r. nowe organy zabrzmiały po raz pierwszy. Zapewne po 1920 r. po zmianie granic, konserwację i naprawy wykonywał Józef Bach, organmistrz z Rychtala.
Organy dotrwały do końca II wojny światowej. Co się działo z nimi później ? Czy zostały zniszczone i rozgrabione, czy może zdemontowane i przeniesione do innego kościoła ? Zapewne żyjący jeszcze starsi Braliniacy mają tę wiedzę i może warto się z nią podzielić.
83 #2 cieplik 29/09/2017 22:18   
W związku z budową nowych organów w kościele ewangelickim w Sycowie w roku 1854 przez organmistrza Moritza Müllera z Wrocławia, stare organy - pozytyw - zostały wyremontowane i decyzją księcia Calixta Birona von Kurland przekazane parafii ewangelickiej w Bralinie i wstawione do tego kościoła w 1855 r.
Źródło:
Joseph Franzkowski. Geschichte der freien Standesherrschaft, der Stadt und des des landrättichen Kreises Gross Wartenberg 1912”
91 #1 capitaneus1 12/07/2015 21:28   
Miałem przyjemność bawić się na weselu w pobliskiej restauracji "Z. K.". Skorzystałem z okazji i obejrzałem dokładnie braliński kościół ewangelicki. Zdjęcie sprzed 4 lat, widać różnicę w stanie zachowania, deszcz, wiatr i mróz robią swoje.
Świątynia o skromnym charakterze, przez swą prostotę jest po prostu piękna. Szkoda, że niszczeje.
Podobnie na uwagę zasługuje kilka okolicznych budynków o charakterystycznym stylu, raczej niespotykanym w innych częściach naszego powiatu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Kępno.Parafia Ewang...
· Historia szpitala w...
· Lipie gm Łęka Opato...
· Selbständige des Kr...
· Czy są te groby?
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Kościół na Pólku widziany znad stawu Brzezisko
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
44,396,111 unikalne wizyty