Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> HISTORIA KĘPNA I OKOLIC -> Powstanie Wielkopolskie Poprzednie Następne
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: sirena32
  Ocena: Brak
Data: 11/01/2010 16:06   Komentarzy: 15
Wymiary: 411 x 539 pikseli   Liczba wyświetleń: 1394
Rozmiar pliku: 85.13kB     
      
   
Komentarze
164 #10 angru4 28/12/2018 18:05   
basz-studio - to o czym piszesz ja pisałem jakiś czas temu. Bardzo przeciwny temu był niejaki Sławomir Wieczorek (zdaje się wielki zwolennik Otta) czerpiący wiedzę z zasobów IPN. Ja też mam wiedzę na temat działalności Olszówki od naocznych świadków (niestety, już św.p.).
307 #9 basz-studio 28/12/2018 11:57   
Proponuję nazwanie kopca im. "Powstańców Wielkopolskich Ziemi kępińskiej"
Zgadzam się z opiniami na temat niektórych żołnierzy wykętych takich jak "Otto" czy "Rudy", to zwykli chuliganii zbrodniarze. Żyją jeszcze ludzie, którzy doświadczyli powtornych zbrodni z ich rąk. Przykładem jest mord w Bolesławcu na niewinnych Polakach i Żydaxh w listopadzie 1945 r.,Jedną z ofiar był mój dziadek Szymon Figiel, króry był wójtem gminy Boleslawiec nad Prosną, wybranym przez miejscową ludność z ramienia Stronnictwa Ludowego. Powiązanie ze S.L. mojego dziadka sięgało jeszcze czasów przedwojennych, kiedy jeździł na wiece z Witosem,a po wojnie cieszył się dużym zaufaniem miejscowej ludnośi jako antykomunista.
To tyle w dużym srócie. Żyje jeszcze moja mama lat 96, która była świadkiem tych wydarzeń i całe swoje dorosłe życie, bardzo cierpiała z powodu tych wydarzeń
Barbara Szczepaniak Kepno
"
77 #8 Pawel90 28/12/2018 10:53   
Dzień dobry, pozwolę sobie również skomentować temat odbudowy Kopca oraz jego ewentualnej nazwy.

Przede wszystkim - sam jestem za (od)budową Kopca. Jednak widzę, że większe kontrowersje wzbudza pytanie nie "czy" a "ku czyjej pamięci".
Piłsudski nie jest dla Kępna najszczęśliwszym wyborem i lepiej, żeby ten człowiek nie był tutaj tak honorowany. W tym miejscu pojawia się kilka propozycji, które naprawdę warto rozważyć.
1. Kopiec Kościuszki - taka nazwa już tutaj występowała;
2. Kopiec Powstańców Wielkopolskich lub jego Przywódców - świetny pomysł, myślę, że najbardziej sensowny, zwłaszcza patrząc na rocznicę którą wczoraj mieliśmy. Tutaj najlepszym rozwiązaniem by było rozpoczęcie odbudowy 16 lutego przyszłego roku;
3. Kopiec Franciszka Olszówki ps.Otto - myślę, że mamy bardziej uznane jednostki w historii miasta/regionu/państwa by honorować tego "kontrowersyjnego" człowieka - jestem zdecydowanie na "nie";

No i teraz dodam jakąś propozycję od siebie, żeby nie było, że tylko papuguję. Postaram się od siebie jakoś to uargumentować. Zgadzać się ze mną nie musicie, lecz proszę o zastanowienie się czy to nie są postaci ciut "wyklęte" z naszej historii.

Mianowicie - Generałowie - Stanisław Maczek lub Stanisław Sosabowski.
Już za parę dni zacznie się 2019 rok. Będzie to rok, w którym obchodzona będzie 75 rocznica bitew o takie miasta, jak Falaise, Breda, Gent czy Arnhem. pomyślicie sobie - no tak chłopie, ale to kawał drogi i co to ma do Kępna? Szczerze? Nie wierzę, że w ramach przynajmniej jednostki Generała Maczka nie było osób, które pochodziły z naszego Kępna.
A historia tych ludzi jest przez nasz kraj zapomniana. Zapytasz na ulicy o gen.Maczka - W Holenderskiej Bredzie odpowiedzą kim był. W Polskim Brzegu już mógłby być większy problem. Pokażesz przechodniowi okładkę od książki Arnhem - nie będzie wiedział kim jest człowiek na okładce (jest to S. Sosabowski).
Dlaczego w naszym kraju pamięta się o ludziach kontrowersyjnych i z niezbyt pewną przeszłością, a zapomina o ludziach i wydarzeniach takich jak Powstanie Wielkopolskie? Jest to przykre ale - wzorem naszej pracy u podstaw - musimy zacząć odwracać ten trend.

Aby ocalić od zapomnienia. Aby mieć w przyszłości czyste sumienie i móc sobie powiedzieć "warto było chociaż spróbować".

Ten Kopiec może być miejscem, które będzie szło się odwiedzić by zobaczyć łopoczącą na wietrze biało-czerwona flagę. Miejscem, gdzie będzie się myślało nie tylko o patronie tego miejsca. Ale o każdym człowieku który pozostawił po sobie ślad, byśmy w spokoju mogli się cieszyć naszą Polskością.
Jak byśmy Kopca nie nazwali cel jest jeden - ku pamięci i dziękujemy Wam.

Dodam jeszcze, że strasznie mnie boli fakt, że wczoraj nie mogłem dotrzeć na spotkanie dotyczące tej sprawy. Liczę, ze jeszcze coś w tej sprawie będzie można zdziałać.
6 #7 Dominik Makosch 28/12/2018 10:28   
Bonobo - Ty tutaj możesz oprócz Sławka Wieczorka nawet profesorów UAM zawołać, a nic to nie da, jeżeli ta dyskusja nie wykroczy poza pisanie przy kawie na tym lub innym forum internetowym. Świat dzieje się pozna Internetem.
Co da komuś kilka następnych wpisów pod tym lub innym zdjęciem? Jeżeli wpisy takie mają wartość historyczną, to są cennym źródłem informacji a jeżeli popierają lub negują jakąś inicjatywę, to przypominam, że ilość negatywnych lub pozytywnych wpisów nie ma większego znaczenia dopóki nie zostaną zamienione w inicjatywę " w terenie". Możemy (możecie) tutaj pisać przez całą pierwszą dekadę 2019 a nic to, obawiam się, nie zmieni. Pozdrawiam i znikam "pod inne zdjęcie" usmiech
101 #6 bonobo 28/12/2018 10:14   
@Kempen-nie wyrażałem mojego stanowiska anonimowo.Jestem użytkownikiem strony o nicku bonobo a moje nazwisko Dariusz Myszór.Jestem przeciwnikiem budowania pomnikow takim ludziom jak Olszówka czy Piłsudski.
@Seba-oho,chyba pierwszy raz się z Tobą zgadzam.Wink
Cały sens zawarłeś w jednym zdaniu.Brawo
-Stawianie kopca Piłsudskiemu jest zupełnym nieporozumieniem i brakiem znajomości historii wielkopolski.
-
Jakże przydał by się teraz Sławek Wieczorek z Jego za i przeciw... .
6 #5 Dominik Makosch 28/12/2018 09:37   
Wczoraj, 27 grudnia odbyły się konsultacje społeczne dotyczące odbudowy Kopca im. Józefa Piłsudskiego. Wielka sala sesyjna. Jedna Pani Naczelnik Wydziału, druga Pani Naczelnik Wydziału, Pani Starszy Referent, Pan Wice Burmistrz i Pan Burmistrz i do tego 3 (słownie TRZECH) mieszkańców plus dziennikarka. Dla mnie takie podejście mieszkańców jest żenujące. I nie piszcie, że nie było wiadomości o spotkaniu, ponieważ nasza Irka dawała linki do ogłoszenia gdzie się dało.
Ja mam bardzo duże wątpliwości co do imienia Piłsudskiego dla Kopca (które zgłaszałem i w prasie i podczas wczorajszego spotkania), i sugerowałem zmianę patrona, ale odbudowę popieram, ponieważ uważam, że warto by miasto miało takie miejsce będące symbolem polskości Kępna. Szkoda, że Was nie było, nawet jeżeli nie jesteście mieszkańcami gminy to i tak znalazł by się czas na Wasz głos.
Z drugiej strony jestem tak doświadczony głosami malkontentów, wrogim i wykpiwającym wszelkie inicjatywy, że pojadę z taczką piachu a drugą dam synowi by zacząć sypać ten Kopiec.
Gdybyśmy słuchali głosów malkontentów to nasze Socjum nie zrobiłoby 1% z tego, co przez 10 lat udało się zrobić. Pamiętam dobrze reakcje towarzyszące pomysłowi odbudowy muru cmentarza ewangelickiego - kpinom nie było końca.

"Kopiec Wolności", "Pomnik Polskości", "Kopiec Paderewskiego" - to są, przyznaję lepsze nazwy, ale chylę czoła przed inicjatywą Mirka Łapy, chociażby za to, że Mu się chce a znając Jego zaangażowanie, możliwości i wspólne działanie obozu rządzącego (którego zwolennikiem nie jestem) spodziewajmy się głosu premiera i prezydenta w sprawie odbudowy Kopca w Kępnie.

Czy jest lepsze miejsce dla regionalistów i historyków z Kępna niż nasza strona, by zainicjować spotkanie i wyrazić wątpliwości związane z odbudową Kopca lub jego patronem? Może warto anonimowe wypowiedzi z Internetu przekształcić w oficjalne stanowisko?
68 #4 Seba 27/12/2018 23:54   
Oho, chyba pierwszy raz zgadzam się z Bonobo.
Stawianie kopca Piłsudskiemu jest zupełnym nieporozumieniem i brakiem znajomości historii wielkopolski. Mój wujek, uczestnik Powstania Wielkopolskiego (a także później odsieczy lwowskiej czy bitwy warszawskiej), w grobie się przewraca z powodu takich pomysłów honorowania Piłsudskiego. Próby honorowania tego człowieka w Wielkopolsce zakrawają o czarny humor i groteskę.

Jeśli naprawdę jest takie parcie na odbudowę kopca, to warto uczynić to siłami mieszkańców jak niegdyś (czyli taczki w ruch).
Należy jednak upamiętnić bohaterów Powstania Wielkopolskiego, a nie jednostki o wątpliwej historii. Skąd w narodzie takie parcie na gloryfikację zbrodniarza i mordercy Piłsudskiego? Za mało wymordował i zniszczył dobrych generałów i oficerów?

Swoją drogą zastanawia medialna cisza w temacie powstania Oczywiście pokazywanie zwycięstw Polaków jest nie na rękę zarówno obecnie rządzącym, jak poprzednim ekipom. Przecież nasz naród trzeba pokazywać tylko jako przegrywających nieudaczników, vide szumne obchody nieudanego i okupionego zbyt dużą ofiarą Powstania Warszawskiego.
Rocznica Powstania Wielkopolskiego jest zbyt niewygodna, bo jeszcze zachciałoby się coś Polakom zmieniać w swoim kraju, wymienić nieudolnych i skorumpowanych rządzących, przecież wówczas Polacy mogliby poczuć, że zorganizowani są groźni dla "władz".
Dodatkowo obecny obóz lubuje się w klimatach socjalistycznych, sanacyjnych, więc tym bardziej marginalizuje się zwycięzców z Wielkopolski.
20 #3 straz22 27/12/2018 22:25   
@Bonobo W pełni się z Tobą zgadzam!
164 #2 angru4 27/12/2018 19:01   
Też tak myślę. Pewnie zaraz odezwą się wielbiciele Otta, no bo to on walczył o niepodległość (ich zdaniemusmiech)
101 #1 bonobo 27/12/2018 08:02   
Jeżeli Kępno winne jest komuś wdzięczność,kopiec lub pomnik to raczej są to przywódcy i uczestnicy Powstania Wielkopolskiego a nie bandyta Otto czy wątpliwej przeszłości Piłsudski.Dziś setna rocznica wybuchu Powstania Wlkp.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Dobry dostawca inter...
· Dobra firma remontow...
· Błahe tematy
· Zapytanie
· Poszukuję spodni ;)
· niemieckie nazwy ulic
· Rodzina Sobiech i Ne...
· prezent dla mamy

Losowe tematy
· NASZA STRONA - OPIN...
· MIKORZYN szkic geog...
· Zaraza w Kepnie 1710r.
· hydepark
· Świba.Szkoła Podsta...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Zdjęcie miesiąca Kwiecień
Królewski Urząd Budowlany i Szkoła Ludowa w Kępnie
Liczba ocen: 1
Punktów: 5
Archiwum
29,370,974 unikalne wizyty