Blog www.kepnosocjum.pl
» Trzy latka minęły, jak jeden dzień...


"Nadejszła wielkopomna chwila."
Już dzisiaj rusza nasz blog. Wszystkie nasze akcje będziemy mogli uchwycić nie tylko aparatami fotograficznymi, ale także ubrać w słowa, by nie uciekły wszystkie zapachy, barwy i wspomnienia, których oko fotoreportera nie dojrzy i nie złapie w kadrze.
Blog na stronie jest po to by opowiadać historie i tworzyć Historię.
Nasza opowieść zaczęła się 3 lata temu. 2 czerwca 2008r. Mikehopfen założył stronę www.kepno.socjum.pl, potem dołączyła do niego sirena, efkama i kempen. Na stronie pojawiały się zdjęcia, wszystkie chociaż stare, były takie nowe. Pojawienie się każdego z nich było jak wycieczka w przeszłość. Forum tętniło od nowych tematów. Shoutbox huczał od rozmów. Dołączali kolejni ludzie, którzy kochają Kępno. Strona zaczęła żyć własnym życiem i wzbogacać każdego użytkownika. Już wiosną 2009r wyszliśmy na cmentarz ewangelicki, by ratować nagrobki. Najpierw kilku chłopaków, którzy odkryli, że głęboko pod ziemią są nagrobki zrzucone przez wandali, potem na cmentarz ruszyła cała gromada. Z cmentarza wynieśliśmy120 worków śmieci, z ziemi powstawały nagrobki, które budziły się na znak, że ktoś znowu pamięta. Potem założyliśmy stowarzyszenie by skuteczniej robić to, co robimy.

I tak minęły 34 akcje na cmentarzu w Kępnie. Tak, tak moi drodzy – już TRZYDZIEŚCI CZTERY.
Odkopanych zostało mnóstwo nagrobków (może ktoś policzy), postawiliśmy krzyż, wymieniliśmy dach na grobowcu burmistrza Kępna von Borcke, odrestaurowaliśmy grobowiec Jakiel. Zorganizowaliśmy dwa nabożeństwa ekumeniczne. No i przecież były jeszcze akcje w Trzcinicy, Przybyszowe i Bralinie. No i akcja ratowania nagrobka Zerboni di Sposetti w Nosalach. Dwie wystawy starych zdjęć, dwa koncerty (Hagada i N.O.C.), gry uliczne, stawianie Kamieni Granicznych, wyprawy torami kolei rychtalskiej, ogniska, imprezy integracyjne, koncert kolęd „Zaszaleli Anieli wśród fontanny bieli...”Uff... dużo tego było.

Czym żyjemy teraz?
Niedawno, 21 maja, szliśmy pieszo z Siemianic, gdzie nauczyliśmy się odróżniać wiąz od buka i grabu, aż na Podzamcze. W Wesołej obejrzeliśmy sobie letnią rezydencję Marii z Fredrów Szembekowej i Melon pokazał nam, gdzie prawdopodobnie łowiła ryby (dyskusja pod zdjęciem). W Bolesławcu był pierwszy większy popas: mąż Edith przyjechał z kawą, jedliśmy drożdżówki od Yamiego, które były bardzo yummy (czyli pyszne). Fajne były bitwy wodne w Prośnie, tarzanie się w piachu (to dla wybranych, którym potem ktoś zmył głowę, i to zimną wodą). Najwspanialszy był jednak finał: grill u naszego przyjaciela Andrew na Podzamczu: leniwe popołudnie ze znajomymi ze strony, kiełbaskami i gitarą. Melonowe dzieci: Jasiu i Marysia po prostu mają talent!

Planujemy też kolejną akcję na cmentarzu. Na ostatniej, 25 maja, odpicowaliśmy sektor 1 czyli ten najstarszy, najbliższy ul. Sienkiewicza. Wożenie liści dwoma taczkami trwało 5 godzin. Dobrze się grabiło, bo Fdhbladek naprawił nam grabie. Chłopcy posklejali i postawili nagrobki obok dębu za grobowcem von Borcke. Po akcji zjedliśmy usmażone na ognisku kiełbaski. Potem jeszcze trzeba jeszcze zawieść narzędzia – tym razem na parafię ewangelicką – jak zwykle Paulus nie odmówił pomocy. Następna akcja będzie prawdopodobnie pod koniec miesiąca, chyba, że dołączymy się do Carstena Iwana z Niemiec, który będzie na cmentarzu 18 czerwca porządkował groby swoich przodków.

Niedługo będą gry uliczne.
To gry historyczne podobne do podchodów. Tym razem temat „350 kroków przez historię” bo świętujemy 350 lat nadania praw miejskich Kępnu. Już mamy fajne nagrody (aparaty i takie tam...). Czekamy na zgłoszenia od gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Gra rozpoczyna się 17 czerwca o 16.00.

No i pojawił się Jarocin... I telefon w sprawie następnej imprezy integracyjnej od efkamy. Ale może o tym następnym razem...

Tak na koniec 100 lat strono, wiwat użytkownicy, wchodzimy w ekscytujący i pełen nowych odkryć wiek przedszkolny!
wiedzma-margo Poniedziałek 7 Czerwiec 2011 20:27

Komentarze

Fatal error: Call to undefined function makecommentnav() in /home/kepnosoc/public_html/socjum/infusions/pfblog_panel/includes/html.php on line 398