Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: POSZUKIWANIA
 Drukuj temat
Mogiły pozacmentarne na terenie naszego powiatu.
Ryczyn
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 19-05-2009 10:11
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Witam! Chciałbym w tym temacie zawrzeć informcje o wszystkich grobach, które znajdują się poza cmentarzami.
Chciałbym również, aby w miarę możliwości napisać kto w danej mogile spoczywa i z jakiego okresu ona pochodzi.

Oto mogiły o których wiem:
1. Transzeja przy drodze do Rychtala przy zjeździe na Różyczkę. Żołnierz niemiecki ślązak, Erwin Kula (miał przy sobie książeczkę do nabożeństwa i dowód osobisty). Pochowany w styczniu 1945r przez rodzinę Razik i człowieka o nazwisku Wysocki.

2. Transzeja przy drodze do Rychtala na prześwicie koło Piotrówki. Żołnierze niemieccy (3). Styczeń 1945r.

3. Transzeja przy drodze do Rychtala na wysokości dawnej piaskowni. Żołnierz niemiecki. Styczeń 1945r.

4. Mogiła przy drodze z Różyczki na Piotrówkę. Karol Trompke i 3 żołnierzy niemieckich 02.02.1945r

5.(?) Mogiła na końcu Piotrówki pod lasem (w kierunku na Hanobry). Małżeństwo Feja i pilot niemiecki.

6.(?) Aniołka I. Park. Żołnierze niemieccy (3). Pochowani przez cieślę Nolberta.

7. Drożki-Lubica. Na skraju lasu. Żołnierze niemieccy (ok 19). Styczeń 1945r.

8. Darnowiec. Dukt leśny przy pierwszym gospodarstwie (od strony Rychtala). Mogiła żołnierzy napoleońskich.

9. Remiszówka. Droga leśna w kierunku Wesołej na skraju lasu. Mogiły konfederatów barskich (6). (Prawdopodobnie mogiły te są symboliczne a prawdziwe groby są gdzieś nieopodal)

10.(?) Las w okolicy Pamian-Kroku a Dzierżążnikiem. Mogiły więźniów obozu pracy. Prawdopodobnie okres I wojny światowej.

Znaki zapytania oznaczają mogiły, o których wiem z przekazu.

Poszukiwać, odkrywać, eksplorować, zdobywać.

Edytowane przez Mustava dnia 30-06-2011 22:22
 
kempen
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 19-05-2009 10:28
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

fajny temat, pewnie niektóre mogiły wymagają uporządkowania terenu wokół nich - następne zadanie dla socjum - niektóre pewnie wymagają remontu czy postawienia tablic informacyjnych - można poszukać funduszy.
 
piotrek-zymelka
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 19-05-2009 14:55
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Grobowiec Paula Tschuschke- właściciela Mianowic. Między Mianowicami a Olszową.
 
kempen
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 19-05-2009 16:19
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

dokładnie
 
Ryczyn
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 19-05-2009 20:25
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Jak to napisać: "Pozacmentarny" czy "Poza cmentarny" zdania są podzielone usmiech. Grobowiec Paula Tschuschke jest pusty. Ale przypomniał mi się grób Weroniki na Weronikopolu.

Poszukiwać, odkrywać, eksplorować, zdobywać.
 
Antyczek
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 20-05-2009 12:00
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Jest jeszcze mogiła tuż przy leśniczówce Wesoła. Nie wiem, kto tam leży.
 
Ryczyn
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 22-05-2009 13:19
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Odświeżam temat.
Tylko tyle, takich mogił mamy w powiecie?

Poszukiwać, odkrywać, eksplorować, zdobywać.
 
Ryczyn
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 25-05-2009 23:45
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Wczoraj dowiedziałem się o kolejnej mogile. Jest ona umiejscowiona w lesie pod Remiszówką. Spoczywa w niej chłopak (16 lat) zabity przez żołnierzy rosyjskich.
Według relacji mieszkanki Remiszówki, wracał on po zapadnięciu zmroku z pracy, wraz ze swoim starszym kolegą (22 lata). Natkneli sie oni na patrol stacjonujących we wsi żołnierzy. Zaczeli uciekać. Młodszy chłopak został pobity na śmierć i pozabawiony dosłownie wszystkiego. Pogrzebany został (owinięty w płaszcz w pośpiesznie zbitej trumnie) przez ojca Pani z którą rozmawiałem Straszy chłopak uciekł, jednak jego losy pozostają niejasne. Jego mogiła podobno, znajduje się koło leśniczówki Wesoła.

Poszukiwać, odkrywać, eksplorować, zdobywać.
 
Bralin
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 26-05-2009 00:51
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Las niedaleko Goli bodajże. Niemiecki żołnierz. 2 groby, jeden pusty, bo drugiego mężczyznę pochowano gdzie indziej.
 
zimek79
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 26-05-2009 06:48
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Jeżeli jesteśmy przy Remiszówce, to moja mama (rocznik '60)opowiadała, że jak była mała i mieszkałą na Mariance Mroczeńskiej, to w lesie niedaleko kapliczki znajdującej się na leśnej drodze do Remiszówki, radzieckie wojsko (nie wiem w jakiej ilości) miało swoją bazę. Moja mama chodziła do tych żołnierzy z koleżankami. Podobno dawali im cukierki, pozwalali bawić się karabinami (!!!!!!!). Teraz rośnie tam nowo posadzony las Wink
 
Ryczyn
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 26-05-2009 10:26
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Zimek to jest ta właśnie okolica. A jeśli to ta sama kapliczka, która do tej pory wisi na drzewie... to ma ponad 65 lat!


Choć brzoza, na której wisi nie jest raczej tak stara.

Edytowano 6razy, ostatnia edycja 2009-05-26 10:37:44




Poszukiwać, odkrywać, eksplorować, zdobywać.
 
zimek79
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 26-05-2009 11:31
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Dokładnie o ta kapliczka. Moja ciotka chrzestna kilkanaście lat temu zmieniła starą kapliczkę na nową, która została poświęcona w kościele w Grębaninie.
W tych lasach ukrywał się też pan Kalis. Nie pamiętam czy przed Niemcami czy przed komunistami. Możliwe, że z powodu ocalenia postawiono tę kapliczkę, ale pewny nie jestem
 
panrysio
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 02-06-2009 00:29
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Przypominam wszystkim, że w lasach nieopodal Opatowa , nad Prosną istnieje grób Kamińskich - właścicieli młyna moszczeńskiego. Stosowne fotki są już w galeriach.
Przy okazji warto podziękować Ryczynowi za pomysł ewidencjonowania takich mogił. Część z nich może już nie istnieć, gdyż swego czasu Niemcy organizowali akcję przenoszenia zwłok swych żołnierzy na cmentarze wojskowe. Pewien "kolega mego kolegi" brał w tym osobiście udział. Spróbuję dowiedzieć się o tym czegoś więcej.
Mam jeszcze pytanie do Ryczyna: czy te okopy przy szosie rychtalskiej pochodzą z 1939, czy z lat późniejszych?
 
Ryczyn
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 02-06-2009 10:46
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Panrysio napisz proszę gdzie dokładniej są te mogiły. Co do przenoszenia mogił, akcja taka miała miejsce na cmentarzu w Rychtalu gdzie spoczywało ok 190 żołnierzy niemieckich. Mogiłę rozkopano koparką(!!!!). Zebrano 2 worki szczątek. Szczątki te przeniesiono na cmentarz do Jelcza-Laskowic gdzie spoczywa ok 800 tyś żołnierzy. Moim zdaniem ekshumacja przeprowadzona została w nieudolny sposób i żołnierze nadal są na naszym cmentarzu (teraz nieoficjalnie).
Okopy pochodzą z okresu II wojny światowej. Zbudowane zostały przez więźniów okolicznych obozów pracy. Droga ta miała spowolnić rosjan w ich marszu. Nie spełniła jednak swej roli. Rosjanie spodziewając się na niej oporu przerzucili swoje oddziały przez Bralin i Wielki Buczek.

Poszukiwać, odkrywać, eksplorować, zdobywać.
 
panrysio
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 02-06-2009 16:02
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Mogiła Kamińskich znajduje się nad starorzeczem Prosny, nieopodal miejscowości Szpot w pobliżu Opatowa. Jej lokalizacja była już podawana (galeria gmina Łęka Opatowska), więc jedynie zgrubsza ją przypominam. Nie znam lokalizacji innych grobów. Odnośnie ekshumowanych Niemców, to gdy się czegoś dowiem - napiszę.
 
panrysio
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 05-06-2009 00:47
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Akcja przenoszenia zwłok żołnierzy niemieckich miała miejsce na początku lat 90-tych. Na razie dowiedziałem się tyle, że na naszym terenie prace takie odbywały się w Rychtalu, była to jednak inne akcja, niż ta, o której pisze Ryczyn. Wtedy na zlecenie jakiejś organizacji niemieckiej (nie wiem dokładnie jakiej) rozkopywano pojedyncze groby (bez koparki !), czyli robiono to "z kulturą". Znalezione szczątki przeniesione zostały na cmentarz w Poznaniu (Junikowo). Prace ekshumacyjne odbywały się pod nadzorem przedstawicieli organizacji niemieckiej, wykonawcami byli Polacy. Ta masakra z koparką była zapewne jakimś drugim rzutem całej akcji, być może organizowanej już przez kogoś innego.
To na razie tyle. Jak jeszcze się czegoś dowiem - napiszę.
 
Macieeeko
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 07-06-2009 21:54
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Ryczyn napisał/a:
5.(?) Mogiła na końcu Piotrówki pod lasem (w kierunku na Hanobry). Małżeństwo Feja i pilot niemiecki.

Takie troche dziwne pytanie: Czy ktoś wie, bądź zna kogoś, kto ma pojęcie, jak zginął ten pilot i w którym roku?

aha...
 
Bralin
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 08-06-2009 01:37
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

7 września 1768: Moskale ubili 6 konfederatów na Remiszówce, a 2 w Łęce.
 
Ryczyn
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 08-06-2009 08:35
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Macieeeko napisał/a:
Ryczyn napisał/a:
5.(?) Mogiła na końcu Piotrówki pod lasem (w kierunku na Hanobry). Małżeństwo Feja i pilot niemiecki.

Takie troche dziwne pytanie: Czy ktoś wie, bądź zna kogoś, kto ma pojęcie, jak zginął ten pilot i w którym roku?



W 1945r został zestrzelony przez stacjonujących w wiosce żołnierzy rosyjskich. Został zastrzelony razem z rodziną, która prawdopodobnie udzieliła mu schronienia.

Poszukiwać, odkrywać, eksplorować, zdobywać.
 
Macieeeko
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 08-06-2009 15:20
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Dziękuje za informację. Szczerze to liczyłem bardziej na zwłoki wyciągnięte z wraku i koleiny pojazd do poszukiwań, ale i tak jest ok

aha...
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Świba.Szkoła Podsta...
· MŁODZIEŻ NA NASZEJ ...
· Cmentarz w Donaboro...
· Murale
· Sylwester 2012 :)
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,371,807 unikalne wizyty