Zobacz temat
www.kepnosocjum.pl :: Kępno i okolice :: POSZUKIWANIA
 Drukuj temat
Wrak
Pawel90
Dodany dnia 25-12-2009 14:12
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Morgoth - ten ostatni link co dałeś - mi to bardziej "Dorę" przypomina, nie uważasz?
 
Pawel90
Dodany dnia 11-01-2010 18:32
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Małe podsumowanie:

-"umarła" w Rychtalu 21.01.1945 roku,
-Pantera walczyła w tym miejscu i w tym czasie w ramach 424 Batalionu Czołgów Ciężkich,
-do Batalionu dostała się z Panzer-Instandsetzungs-Kraftfahr-Werk Brieg - czyli armijnego punktu napraw uszkodzonego sprzętu,
-najprawdopodobniej była pokryta białym, zimowym kamo,
-była to wersja A lub G.

dziękuję wszystkim którzy pomogli do tej pory ustalić te informacje.
 
KamilM
Dodany dnia 16-04-2017 23:52
Awatar

Postów: 1
Data rejestracji: 03.01.17

Witajcie,
Niedawno dopiero rozpocząłem ekspolrację wątków tego forum i dlategóż ośmielam się odkurzyć ten wątek.

Tak czytając wasze posty i zastanawiam się skąd w nich tak wiele scepcytyzmu co do czołgu który z wielkim prawdopodobieństwem może okazać się prawdą.
Otóż chciałbym przypomnieć rok 1945 gdy front armii czerwonej wypycha armię hitlera z granic Polski, latem owego roku pomiędzy Olszowa a Świbą doszło do starcia frontu armii czerwonej brygady pancernej i hitlerowskiej brygady czołgowej . Na potwierdzenie owych słów pamiętam opowieści moich dziadków jak i wielu starszych mieszkańców wioski o zniszczonych czołgach które przez wiele lat po wojnie niszczały w wiosce. Jeden z nich był za cmentarzem, na drodze na Donaborów, kolejny na granicy wioski w kierunku Świby, za pewne pomiędzy wioskami zachowały się jakieś ślady pochodzące z bitwy pancernej.
Przytaczając ten rys historyczny perspektywa czołgu na obrzerzach bagien kępińskich przestaje być pogłoską wyssaną z palca a staje się realną historią.
Na koniec jeszcze pragnę zapytać czy ktoś podejmował próby odnalezienia owego "żelastwa" i z jakim skutkiem?
pozdrawiam

Edytowane przez KamilM dnia 17-04-2017 00:04
" Historio nigdy nie przestaniesz nas zaskakiwać, my nie przestaniemy Cię odkrywać"--- KamilM - klik i odkrywasz
 
http://historio.pl
czendo
Dodany dnia 22-04-2019 13:22
Postów: 2
Data rejestracji: 23.09.14

Witam, dawno tutaj nie zaglądałem ale coś od siebie dorzucę.
Jeśli chodzi o ten czołg przy drodze do Donaborowa to faktycznie z opowiadań mieszkańców wynikało,że stał kilka lat po wojnie. Dopiero później ale roku nie znam został zabrany podobno przez kogoś, dokładnie też nie wiem kogo. tak to już jest z takimi historiami. Jeden z członków załogi tego czołgu starał się ukryć w piwnicach dworku, obecnej szkoły podstawowej. Wg. relacji Krystyny Daszkiewicz został przez żołnierzy radzieckich zastrzelony,a niewiele brakowało,że zginęli by także mieszkańcy za rzekome ukrywanie hitlerowców.
Na cegłach domu przy cmentarzu w Olszowie są ślady po serii z karabinu maszynowego. Z tego co opowiadano mi to ten czołg uszkodził czy też zniszczył kilka pojazdów radzieckich jadących od strony Świby i Donaborowa. Dopiero po jakimś czasie od strony podejrzewam Janków podjechały czołgi radzieckie i go zniszczyły. Był dobrze ukryty tak też opowiadano, czyli podejrzewam ,że okopany i osłonięty. Tak podejrzewam tylko w którym mogło to być miejscu.
Co do drugiego czołgu niemieckiego były osoby , które prowadziły prace poszukiwawcze kilka lat temu i trafiły na ślady łusek od pocisków możliwe że czołgowych. Co dalej nie wiem.
Na pewno był to jakiś opór ze strony Niemców,ale te dwa czołgi to zbyt wiele nie mogły zdziałać.

Dopowiem taką ciekawostkę przekazaną od mojej babci. Gdy Rosjanie przejeżdżali przez Olszowę dopytywali którędy na Berlin. Odpowiadano im ,że już niedaleko i pewnie gdy dojechali do Bralina to się cieszyli ,że już są prawie na miejscu bo nazwy podobne Wink
 
Piotrek880129
Dodany dnia 29-04-2019 13:42
Postów: 12
Data rejestracji: 05.09.10

Nie tylko twojej babci się pytali słyszałem to od wielu mieszkańców którzy to wspominali.
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· NIESÓB szkic geogra...
· Selbstständige Bral...
· MIELĘCIN szkic geog...
· Z dziejów Polski Po...
· Historia Goli.
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,377,768 unikalne wizyty