Zobacz temat
 Drukuj temat
Dorożkarze miasta Kępna
Jendrek38
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 28-12-2008 08:38
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

W czasach mojego dzieciństwa podstawą transportu w mieście były konie. Pieczywo i mleko rozwoziła wielka żółta buda a na niej wymalowane były bochny chleba i bułek. Ale pamiętam dorożkarzy. Pan Kuba Szklarecki,Franciszek Żurecki Pani Błazek i oczywiście Pan Błazek wszyscy oni mieszkali i mieli stajnie w Kamczatce. Pan Błazek prawdopodobnie miał jakiś związek z wydarzeniami pod Łąbędziem zaraz po wojnie ale to już osobny temat. Jesli ktoś może powiedzieć coś więcej to będę wdzięczny.

jendrek 38
 
sirena32
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 28-12-2008 11:25
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Chleb rozwoził p. Urbański ( chyba nie było wtedy sanepiduusmiech. Najładniejszą dorożkę - typu kareta ) miał p. Adamski. Co do związku p. Błaska z wydarzeniem ,,Pod łabędziem" to też słyszałam o tym od Rodziców , ale ze względu , że potomkowie tych wydarzeń mieszkają w naszym mieście nie chcę wypowiadać się na forum.
 
Jendrek38
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 28-12-2008 18:51
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Własnie, te powody powstrzymały mnie od roztrząsania tego tematu.
Kurs dorożką na przykład do Olszowy na zabawę kosztował 5zł.
Te konie z wypolerowanymi kopytami i dyliżans jaki kursował do dworca oj to był widok jaki się nie zapomina. Łza sie w oku kręci.
Na rynku stał zawsze oszklony omnibus zaprzężony w kucyka i sprzedawano z niego owoce i warzywa.
 
efkama
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 28-12-2008 19:11
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

niestety ja nie pamiętam tych czasów i jedyne co mi pozostało to poczytać wspomnień innych osób i popatrzeć na fotki ! ale ciekawostką tu jest dla mnie, że urządzano wypady na zabawy np do Olszowy ! to te dorożki pewnie kursowały na kilka razy ? chyba, że to była jednak droga wycieczka bo nie mam odnośnika to ówczesnych cen ...
 
Jendrek38
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 29-12-2008 07:19
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Oczywiście że nie było tanio nając dorożkę do Olszowu czy do Chojęcina bo i tam w parku pałacowym na wolnym powietrzu odbywały się zabawy przy strażackiej orkiestrze. Jednak dorożkarze niechętnie zabierali młodzieńców na takie kursy bo zdarzało się że kiedy docierali na miejsce to po pasarzerach nie było już śladu. Po prostu w odpowiednim momencie dyskretnie wyskakiwali z dorożki. Jednak znam taki przypadek kiedy jeden ze strachu pozostał w dorożce a jego dwaj kompani wyskoczyli. Po dojechaniu pod salę kiedy woźnica stwierdził ucieczkę a pozostały nie miał czym zapłacić za kurs, na oczach widzów wywlekł go z dorożki i solidnie obił batem mszcząc się za tego rodzaju psikusy.:hahahaha:
 
Frinkston
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 18-01-2009 20:44
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Omnibus z kucykiem należał do pana Jarczaka ,który sprzedawał owoce.
 
anolipe
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 13-02-2009 20:35
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Wiem, że wśród naszej społeczności jest córka jednego z kępińskich dorożkarzy,już ja dopilnuję, żeby podzieliła się z nami wspomnieniami (do p.J.usmiech

By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd.
 
panrysio
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 15-02-2009 02:15
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

Było kiedyś takie powiedzonko dotyczące jednego z dorożkarzy i związane z geografią, mianowicie: :gdzie leży Kuba? - Kuba leży w rowie usmiech.
 
sirena32
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 15-02-2009 10:48
Postów:
Data rejestracji: 01.01.70

i hasło ,,ręce precz od Kuby i od Jego budy"
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Monografia Kępna z 1815

Czytaj publikację


bądź pobierz książkę
(ok. 35MB)
Do zobaczenia Efka![0]
Kalendarz

Brak wydarzeń.

Złap nas w sieci NK  FB  BL  TVN24
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Leczenie AMD
· Magnesy stolarskie?
· Części samochodowe?
· prezent dla mamy
· Czy miał ktoś proble...
· Prezent dla taty
· Kępno.Węzeł kolejowy.
· Friederike Kempner -...

Losowe tematy
· Legenda o dziewczyn...
· Schron w Kępnie
· Olszowa.Szkoła Pods...
· Zoltar TOP - HOWTO
· Lutnik
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
44,379,330 unikalne wizyty